Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sağlıkta Yeni Bir Ufuk: Yaşam Biçimi Tıbbı / Dr. Ömer Faruk İŞLEYEN

Yaşam Biçimi Tıbbı ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık branşlarını kapsayarak ülkemizde de parabolik bir şekilde farkında olunacak önemli bir alan olarak karşımıza çıkacaktır.

Sağlıkta Yeni Bir Ufuk: Yaşam Biçimi Tıbbı

İnsanoğlu binlerce yıldır doğada var olma mücadelesi sürmekte. Bilgi ve teknolojiyi birleştirerek son 50 yılda bu bağlamda ciddi bir gelişme kaydedilse de hayatı kolaylaştıran birçok faktörün meydana getirdiği sedanter yaşam tarzı, konserve gıdalar, katkı maddeli besinler, birçok zararlı alışkanlık düzlemi eskiden var olmayan, var olsa da etkisi ciddi oranda hissedilmeyen birçok hastalığı da beraberinde getirdi.

Pek çok klinisyen kanser gibi hastalıkların eskiden de var olduğunu, günümüzde tanı kolaylığı nedeniyle tespit edilme oranı arttığı için görülme sıklığının artmış olduğunu savunsa da çevresel etmenler ve yaşam tarzı ilişkisi ile bu hastalıkların meydana geliş hızının artışını artık yadsıyamıyorlar.

Türkiye’de yeni gelişen bir alan olarak karşımıza çıkan Yaşam Biçimi Tıbbi; mevcut süregelen sedanter hayat tarzımızı, kişinin yeme içme alışkanlıklarını, ne zaman uyuyup ne zaman uyandığını, bireysel tıbbi özellikleri ile inceleyerek kişiye özel hayat kalitesini ve yaşam ömrünü artırıcı alışkanlıklar kazandırma mücadelesini kapsamaktadır. Bunu yaparken kişiye özel hormonal ve biyokimyasal süreçlerle mevcut hastalıklarını ve genetik özelliklerini dikkate almaktadır.

Yaşam Biçimi Tıbbı ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık branşlarını kapsayarak ülkemizde de parabolik bir şekilde farkında olunacak önemli bir alan olarak karşımıza çıkacaktır.

Sağlıkla kalın…

 

Dr. Ömer Faruk İŞLEYEN

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap