Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Yüksek Kolesterol Nedir? Nasıl Düşürülür?

Halk arasında ‘’benim kolesterolüm var’’ cümlesini sıklıkla duyarız. Aslında hepimizde kolesterol var. Sağlık bir insanın bünyesinde bulunan bileşenlerden sadece biri kolesterol

 

Halk arasında ‘’benim kolesterolüm var’’ cümlesini sıklıkla duyarız. Aslında hepimizde kolesterol var. Sağlık bir insanın bünyesinde bulunan bileşenlerden sadece biri kolesterol. Bu nedenle kolesterolüm var tabiri genelde yüksek kolesterolü olanlar için söylenmektedir. Sağlık ve beslenme konusunda kolesterol hakkında son zamanlarda çeşitli tartışmalar yaşandı. Yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda rol oynayan faktörlerden biridir. Kolesterol yüksekliği insan vücudunda sentezlenerek oluşabilir. Ayrıca, daha çok hayvansal gıda tüketimiyle vücuda alınabilir. Kandaki kolesterol seviyesi yüksek seyrederse bu durum bazı kronik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Sağlığını önemseyen, kaliteli bir yaşam sürmek isteyen herkesin, kanındaki kolesterol seviyesini dengede tutması gerekir. Bu da büyük ölçüde sağlıklı beslenmekten geçer.

Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir?

Günümüzde internet, birçok konuda araştırma yapmak için büyük avantaj sağlıyor. Sağlık konuları da, internet üzerinden en çok araştırılan konulardan biri. Bu durumda yüksek kolesterole ne iyi gelir sorusu da sıkça sorulan sorulardan. Yüksek kolesterolün en etkili çözümü sağlıklı beslenmedir.

Aşırı kilo, sağlıksız beslenme, hareketsiz hayat, sigara kullanımı, genetik faktörler, şeker ve böbrek hastalığı, bel çevresinin standartların üzerinde olması gibi durumlar, kolesterol yüksekliği yapar. Kolesterol yüksekliği ise, yüz çevresinde yağ bezesi, göğüs ağrısı, halsizlik, solgunluk, nefes darlığı, ciltte lekelenme ve morarma gibi belirtiler gösterir.

Yüksek kolesterol rahatsızlığı bulunanlar, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmak için kolesterol nasıl düşürülür konusunda dikkatli olmalıdır. Bunun için hekimler tarafından kolesterol ilacı olarak bilinen bazı ilaçlar reçete edilir. Onun haricinde kişi, yaşam tarzını kökünden değiştirecek bazı düzenlemeler yapmalıdır. Düzenli spor yapılması, sigara kullanımının bırakılması ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yüksek kolesterolün tedavisi olarak önerilmektedir.

Kolesterole iyi gelen yiyecekler arasında ilk sırada zeytinyağı gelir. Antioksidan açısından fazlasıyla zengin olan kolesterolü düşürücü etki yapar. En sağlıklı yağlar grubunda yer alan zeytinyağını, günlük beslenme düzenine gönül rahatlığıyla dahil edebilirsiniz. Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler de doymamış yağ içeriğinden dolayı kötü kolesterolü düşürücü, iyi kolesterolü ise yükseltici özelliktedir. Domates, yulaf ezmesi, deniz ürünleri ve taze sebze meyveler de kötü kolesterolün dengede tutulmasında önem taşır. Kolesterol diyetinde son zamanlarda yumurta konusunda da görüş ayrılıkları yaşanıyor. Bazı görüşler, yumurtanın yüksek kolesterolü tetiklediğini öne sürse de yapılan araştırmalar, yumurtanın yağ asidini dengede tuttuğunu bununla birlikte kötü kolesterol yüksekliğine neden olmadığını ortaya koymuştur.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap