Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Varis Nedir? / Op. Dr. Tolga ÖNDER (Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı)

Oluştuğu ilk dönemlerde sadece kötü görünümü sebebiyle rahatsızlık veren varis, daha sonraki dönemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olacağından ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir. Hatta yırtılma, kanama ve varis içinde pıhtı oluşumu gibi daha ciddi durumlarda, akciğere pıhtı atmasından bile söz edilebilir.

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis, en temel tanımlama ile cilt altındaki toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Varis, yalnızca sağlık sorunu olarak kalmaz, estetik açıdan da kötü bir görünüm oluşturur.

 

Varisin Önemi Nedir?

Sağlık ve estetik açısından sorun yaratan varis, sonraki süreçte ise, ağrı ve farklı şikâyetlere sebep olabilir. Bir dolaşım sistemi hastalığı olan varisin, genel vücut sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurmayacağı söylenemez. Genişleyen toplardamarlar, vücudun çeşitli bölgesinde ödem oluşturur. Tedavisi yapılmadığında ve yayıldığında varisin, damar çatlamalarına sebep olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülen varis, yaş ilerledikçe oluşma riski artan bir damar hatalığıdır.

 

Varise Nasıl Ortaya Çıkar?

Vücudun uyum içerisinde normal işleyişine devam edebilmesi için her organın kendi görevini yerine getirmesi gerekir. Bazı organlarda oluşacak işlev bozukluğu, farklı içeriklerde hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlar. Toplardamarlarda yetmezlik oluşması, kanın geri çekilip gölleşmesine neden olur. Bunun sonucunda oluşacak basınç artışı ve şişlik, damarlarda şişme yapar ve bunun sonucunda varis ortaya çıkar. Varis kendiliğinden geçmez, zaman içinde daha da artar ve şekil bozuklukları oluşur.

 

Varise Neden Olan Faktörler Nelerdir?

“Varisin nedenleri nelerdir?” diye soracak olursak, hastalığa sebep olan başlıca faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:;

 • * Çok fazla ayakta kalmak
 • * Obezite ya da aşırı kilo hali
 • * Cinsiyet (kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir)
 • * Genetik faktörler
 • * Bazı hormon ilaçları
 • * Dar giysileri tercih edilmesi
 • * Mesleki durumlar
 • * Yaşın ilerlemesi

 

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Temel varis belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • * Bacaklarda görülen mavi ya da mor renkli şişlikler
 • * Bacaklarda hissedilen ağrı
 • * Bacaklarda hissedilen uyuşukluk
 • * Bacaklarda oluşan kaşıntı
 • * Bacaklarda ağırlık hissi

 

Varisin Tehlikeleri Nelerdir?

Oluştuğu ilk dönemlerde sadece kötü görünümü sebebiyle rahatsızlık veren varis, daha sonraki dönemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olacağından ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir. Hatta yırtılma, kanama ve varis içinde pıhtı oluşumu gibi daha ciddi durumlarda, akciğere pıhtı atmasından bile söz edilebilir. Bu, istisnai olarak görülse de yine de göz ardı edilmeemsi gereken bir durumdur.

 

Varisin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis tedavisi için öncelikle hastalığın türünün belirlenmesi gerekir. Varis, tıbbi olarak birçok türe ayrılmıştır.

 • * Kılcal damar varisleri
 • * Toplardamar varisleri
 • * Retüküler varisler

Bu varis çeşitleri için uygulanan tedavi türleri farklılık gösterir. Ayrıca yapılan genel tetkik ve muayeneler sonucunda, hastaların genel sağlık durumuna göre de bir tedavi yöntemi seçilmektedir.

Varis tedavisi genelde varisli damarın alınması şeklinde yapılır. Ancak, günümüzde teknolojik gelişmelerin tıp alanına yansımasıyla tedavi yöntemleri de çeşitlenmiştir. Şimdilerde varis, kısa süren bir lazer operasyonuyla hastanede sadece bir gece kalacak kadar kolay şekilde yapılabilmektedir. Hastalığın olumsuz etkileri düşünüldüğünde, basit bir tedaviyle tüm belirtilerden kurtulmak oldukça mantıklıdır.

 

Sağlıklı adımlar atabilmeniz dileğiyle sağlıcakla kalın…

 

Op. Dr. Tolga ÖNDER

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap