Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Varis Nedir? Varis Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt altındaki toplardamarların genişlemesi olarak bilinen varis, estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur.

 

Cilt altındaki toplardamarların genişlemesi olarak bilinen varis, estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur. Sonraki süreçte ise, ağrı ve farklı şikayetlere sebep olabilir. Genelde sadece estetik açıdan rahatsızlık verici olduğu düşünülse de, genel vücut sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurur. Genişleyen toplardamarlar, vücudun çeşitli bölgesinde ödem oluşturur. Tedavisi yapılmadığında ve varis çoğaldığında, damar çatlamalarına sebep olabileceği de bilinmelidir. Kadınlarda, erkeklere oranla daha çok görülen varis, yaş ilerledikçe oluşma riski artan bir hatalıktır.

Varise Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Vücudun normal işleyişine devam edebilmesi için her organın kendi görevini yapması gerekir. Bazı organlarda oluşacak işlev bozukluğu, farklı içeriklerde hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlar. Toplardamarlarda yetmezlik oluşması, kanın geri çekilip gölleşmesine neden olur. Bunun sonucunda oluşacak basınç artışı ve şişlik, varis olarak tanımlanır. Varis kendiliğinden geçmez, zaman içinde daha da artar ve şekil bozuklukları oluşur. Varisin nedenleri nedir diyecek olursak, hastalığa sebep olan başlıca faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çok fazla ayakta kalmak
  • Fazla kilolar
  • Cinsiyet ve genetik faktörler (bayanlarda daha çok görülür)
  • Hormon ilaçları
  • Dar giysiler tercih etmek
  • Mesleki durumlar
  • Yaşın ilerlemesi gibi faktörler, varis oluşumuna neden olan faktörler olarak sıralanmaktadır.

Varis Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda mavi ve mor renkli şişlikler, ağrı, bacaklarda uyuşukluk, kaşıntı ve ağırlık hissi için, temel varis belirtileri diyebiliriz.

Varis hastalığından muzdarip olanlar varis tedavisi nasıl yapılır merak ediyor. Varis tedavisi için öncelikle hastalığın türünün belirlenmesi gerekir. Biz halk arasında sıradan varis olarak bilsek de, tıbbi olarak tanımlanırken türlere ayrılmıştır. Kılcal damar varisleri, toplardamar varisleri ve retüküler varisler olarak sınıflandırılan varis çeşitleri için uygulanan tedavi türleri de farklılık gösterir. Ayrıca yapılan genel tetkik ve muayeneler sonucunda, hastaların genel sağlık durumuna göre bir tedavi yöntemi seçilmektedir.

Oluştuğu ilk dönemlerde sadece kötü görünümü sebebiyle rahatsızlık veren varis, daha sonraki dönemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olacağından ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir. Hatta yırtılma, kanama ve varis içinde pıhtı oluşumu gibi daha ciddi durumlarda, akciğere pıhtı atmasından bile söz edilebilir. Bu, istisnai olarak görülse de yine de göz ardı etmemek gerek.

Varis tedavisi genelde varisli damarın alınması şeklinde yapılır. Ancak, günümüzde teknolojik gelişmelerin tıp alanına yansımasıyla tedavi yöntemleri de çeşitlendi. Şimdilerde varis, kısa süren bir lazer operasyonuyla hastanede sadece bir gece kalacak kadar kolay şekilde yapılabiliyor. Hastalığın olumsuz etkileri düşünüldüğünde, basit bir tedaviyle tüm belirtilerden kurtulmak oldukça mantıklıdır.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap