Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Terleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle yaz aylarının en olumsuz tarafı olarak öne çıkan terleme aslında fizyolojik bir olay. Vücudun tuz, su ve ısı dengesi terleme ile sağlanıyor.

 

Özellikle yaz aylarının en olumsuz tarafı olarak öne çıkan terleme aslında fizyolojik bir olay. Vücudun tuz, su ve ısı dengesi terleme ile sağlanıyor. Ancak bazı kişilerde ‘’hiperhidrozis’’ olarak tanımlanan aşırı terleme olayı, şikayetlere neden olmakta. Genelde altta yatan faktörler yaşam standardı, beslenme düzeni, genetik faktörler ya da hormonal durumlar olabiliyor. Aşırı terleme durumunu normal terlemeyle karıştırmamak gerekiyor. Tıbbi açıdan bir hastalık şeklinde tanımlanan ‘’hiperhidrozis’’, koltuk altlarında, sırt ve boyun bölgesinde, saç derisinde, alın kısmında, avuç içlerinde ve ayak tabanında görülür. Birçok kişinin muzdarip olduğu sorun için doğal çözüm yöntemi arayanlar, terleme sorunu nasıl çözülür şeklinde araştırmalar yapıyor. Bu konuda gerek bireysel olarak gerekse tıbbi destekle uygulanabilecek tedavi yöntemleri mevcut.

Terlemeye Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir?

Su içmek, vücudun sıvı dengesini sağlayacaktır. Bu durumda terlemeyi azaltıcı etkisi de vardır.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların azaltılması ya da tamamen bırakılması, terlemeyi nasıl önlerim konusunda aradığınız cevap olabilir. Bu tür alışkanlıklar doğrudan termeye sebep olur bunun yanında terinizde çevrenizdekileri rahatsız edecek kadar kötü kokar.

Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir. Çok fazla baharatlı yiyecekler de terleme yapar.

Stres birçok hastalığın sebebi olduğu gibi terlemenin de sebebi olur. Yaşam standartlarınızı gözden geçirip düzenleyin. Günlük spor yapıp müzik dinleyerek kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Kafeinli içeceklerin gün içinde çok tüketimi de terleme yapar. Kafein içerikli içecekler terlemeye sebebiyet verir.

Terleme sorunu dediğimizde karşımıza çıkan en önemli faktörlerden birisi de kilo problemi. Aşırı kilolu insanların daha çok terlediğini sanırım söylemeye bile gerek yok. Terleme sorununun önüne geçebilmek için kilo kontrolünün sağlanması faydalı olacaktır.

Sık duş almak, terleme sorununun doğal çözüm yolları arasındadır. Normalde her gün duş almak, sağlıklı ve hijyenik yaşam açısından faydalı. Duş aynı zamanda terlemenin olumsuz etkilerini de azaltır.

Giyim ürünleri de terleme sorunu için bir çözüm olabilir. Kıyafet konusunda doğal ipliklerden üretilen pamuklu ürünlerin tercih edilmesi, terleme şikayetlerini azaltacaktır.

Bahsedilen yöntemlerle çoğu kişinin ortak sorunu olan terlemeye karşı bireysel önlemler alınabilir. Ancak ‘’hiperhidrozis’’ şeklinde tanımlanan aşırı terleme olayında kişilerin sağlık durumuna göre tıbbi destek almak gerekebilir. Terleme sorunu bireysel yollarla çözülemiyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmakta fayda var. Doktor tarafından yapılacak tetkik ve muayene sonucunda kişilere özel tedavi yöntemleriyle aşırı terleme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap