Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Tüm insanların ortak bir sorunu varsa o da tartışmasız strestir. Herkes, hayatının farklı dönemlerinde stresli günler geçirebiliyor.

 

Tüm insanların ortak bir sorunu varsa o da tartışmasız strestir. Herkes, hayatının farklı dönemlerinde stresli günler geçirebiliyor. Özellikle son zamanlarda içinde bulunulan ağır yaşam koşulları, hepimiz için stresli yaşamı da beraberinde getirdi. Bu nedenle stresle başa çıkmanın yolları neler konusu daha da önem kazandı. Yaşam kalitesini yükseltmek, hayatı daha anlamlı şekilde yaşayabilmek için stresin temelini oluşturan sebeplerin iyi bilinmesi lazım. Kişiler, en iyi stresle başa çıkma tekniklerini kullanarak zorlu süreçten kurtulabilir. Bunun için ilk yapılması gereken, stresin olumsuz tüm etkilerini kişilerin günlük yaşamından uzak tutmaya çalışması. Yani daha net anlatmak gerekirse, stressiz bir hayatın mümkün olmadığını düşünürsek, onunla baş etmeye çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Günlük Hayatta Yapılan Her Aktivitenin,Stres Üzerinde Olumlu ya da Olumsuz Etkileri Olduğunu Bilmek Gerekiyor

Bunun için günlük yaşam akışımızı yaşam standartlarımızı yükseltecek şekilde birazcık düzeltirsek, stresle başa çıkma konusunda önemli bir adım atmış olur. Düzenli egzersiz yapmak gibi. Sporun vücudumuz için faydalarını bilmeyen yoktur. Düzenli egzersiz yapmak, mutluluk hormonu olarak bilinen ‘’endorfin’’ salgılıyor. Bununla birlikte stres seviyesi doğrudan düşüyor. Onun haricinde stres ile günlük uyku düzeni arasında da önemli bir bağ olduğunu biliyor muydunuz? Evet, uykusuzluk kişileri fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da olumsuz etkiliyor. Uyumakta zorluk çektiğini söyleyenler ya da uyku düzenin bozuk olduğundan şikayetçi olanlar, stresli bir yaşam sürebilirler.

Stresle baş etmenin yolları neler sorusuna cevap ararken, günlük olarak tükettiğimiz yiyecek içeceklere dikkat etmemiz gerektiği konusunda da bir uyarıya rastlıyoruz. Özellikle aşırı kafein tüketimi, stresli yaşamı tetikliyor. Enerji içecekleri, kahve ve çay gibi içeceklerde kafein miktarının yüksek olduğunu söyleyelim. Eğer çaysız ve kahvesiz bir hayat düşünemem diyenlerdenseniz, rahatlatıcı bitki çayları seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Yeşil çay, papatya çayı, melisa ve adaçayı gibi bazı bitki çaylarının rahatlatıcı etkisi vardır. Günlük bir-iki fincanı geçmemek kaydıyla tüketildiğinde, kahve isteğini de azaltabilir.

Yoğun stres altındaki zamanlarda, içinde bulunulan psikolojik durum nedeniyle sorunlara mantıklı bir çözüm bulamayabiliriz. Bu durumda stresin kaynağından uzaklaşmayı denemek de bir çözüm yolu. Kişinin kendine zaman ayırması, sevdikleriyle keyifli vakit geçirmesi, hobi ve ilgi alanlarına yönelmesi, içinde bulunduğu stresli durumu azaltmaya yardımcı olabilir.

İçinde bulunduğumuz stresli yaşamla başa çıkmak, önerilere dikkat edildiğinde çok kolay. Günümüzde stresi yok etmek gibi bir şansımız yok çünkü yaşam koşulları ağırlaştı. Ancak stresle başa çıkmak mümkün.Bunun için de yapmamız gereken, sağlığımız için de büyük katkılar sağlayacak önerileri dikkate almak.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap