Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir? / Psk. Dan. Emine Elif ÇELİK

Yaşam kalitesini yükseltmek ve hayatı daha anlamlı şekilde yaşayabilmek için stresin temelini oluşturan sebeplerin iyi bilinmesi gerekir. Kişiler, en iyi stresle başa çıkma tekniklerini kullanarak pek zorlu olan bu süreçten kurtulabilir.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

 

Stres Nedir?

Stres, bireyin biyolojik veya psikolojik dengesinin bozulmasına karşı gösterdiği tepki durumu olarak tanımlanabilir. Stres, aslında vücudun geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Acıya veya tehdit duygusu uyandıran olaylara karşı vücut, stres aracılığı ile kendi dengesini kurabilmeye çalışır. Yani stres, aslında bir takım etkenlere karşı verilen fiziksel veya fizyolojik bir cevap niteliğindedir.

 

Strese Karşı Ne Yapılmalı?

Tüm insanların ortak bir sorunu varsa o da tartışmasız strestir. Herkes, hayatının farklı dönemlerinde stresli günler geçirebilir. Özellikle son zamanlarda içinde bulunulan ağır yaşam koşulları, hepimiz için stresli yaşamı da beraberinde getirdi. Bu nedenle “stresle başa çıkmanın yolları neler?” konusu daha da önem kazandı. Yaşam kalitesini yükseltmek ve hayatı daha anlamlı şekilde yaşayabilmek için stresin temelini oluşturan sebeplerin iyi bilinmesi gerekir. Kişiler, en iyi stresle başa çıkma tekniklerini kullanarak pek zorlu olan bu süreçten kurtulabilir.

Bunun için ilk yapılması gereken şey, stresin olumsuz tüm etkilerinin kişilerin günlük yaşamından uzak tutulmaya çalışılmasıdır. Yani daha net anlatmak gerekirse, stressiz bir hayat mümkün değil ise, o zaman onunla baş etmeyi öğrenmeye çalışmak çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Günlük hayatta yapılan her aktivitenin, stres üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olduğunu bilmek gerekir. Bunun için günlük yaşam akışımızı yaşam standartlarımızı yükseltecek şekilde birazcık düzeltirsek, stresle başa çıkma konusunda önemli bir adım atmış oluruz. Düzenli egzersiz yapmak buna en iyi örnek olacaktır.

Düzenli Egzersiz ve Spor Yapmak

Sporun vücudumuz için faydalarını bilmeyen yoktur. Düzenli egzersiz ve spor yapmak, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılanmasını sağlar. Bununla birlikte stres seviyesi doğrudan düşme gösterir. Yani düzenli egzersiz ve spor yapmak, yalnızca bedensel sağlık için değil ruhsal sağlığımız için de oldukça yaralıdır.

Uyku Düzeni

Stres ile günlük uyku düzeni arasında da önemli bir bağ olduğunu bilmemiz gerekir. Uykusuzluk, kişileri fiziksel olduğu kadar, psikolojik olarak da olumsuz etkileyen bir unsurdur. Uyumakta zorluk çektiğini söyleyenler ya da uyku düzeninin bozuk olduğundan şikâyetçi olanlar, genellikle stresli bir yaşam sürdüren kişilerdir.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

“Stresle baş etmenin yolları nelerdir?” sorusuna cevap ararken, günlük olarak tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Özellikle aşırı kafein tüketimi, stresli yaşamı tetikler. Enerji içecekleri, kahve ve çay gibi içeceklerde kafein miktarı yüksek olduğundan bunların aşırı tüketilmesinde kaçınılmalıdır. Eğer “çaysız ve kahvesiz bir hayat düşünemem” diyenlerdenseniz, rahatlatıcı bitki çayları seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Yeşil çay, papatya çayı, melisa ve adaçayı gibi bazı bitki çaylarının rahatlatıcı etkisi vardır. Keyif verdiği için günlük bir-iki fincanı geçmemek kaydıyla tüketildiğinde, kahve de tüketilebilir.

Hobi Edinme ve Sevdiklerinizle Vakit Geçirme

Yoğun stres altındaki zamanlarda, içinde bulunulan psikolojik durum nedeniyle sorunlara mantıklı bir çözüm bulamayabiliriz. Bu durumda stresin kaynağından uzaklaşmayı denemek de bir çözüm yolu olabilir. Kişinin kendine zaman ayırması, sevdikleriyle keyifli vakit geçirmesi, hobi ve ilgi alanlarına yönelmesi, içinde bulunduğu stresli durumu azaltmaya yardımcı olabilir.

İçinde bulunduğumuz stresli yaşamla başa çıkmak, önerilere dikkat edildiğinde çok kolaydır. Günümüzde stresi yok etmek gibi bir şansımız yok, çünkü yaşam koşulları gün geçtikçe ağırlaştı ve her geçen gün ağırlaşmaya devam ediyor. Buna karşın stresle başa çıkmak, inanın ki mümkündür. Bunun için de yapmamız gereken şey, sağlığımız için büyük katkılar sağlayacak olan bu önerileri dikkate almaktır.

 

Psk. Dan. Emine Elif ÇELİK

Psikolojik Danışman

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap