Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sporun İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Neler?

Herkes sağlıklı yaşamayı ister. Bunun için de düzenli beslenmeye dikkat eder, uyku düzenini uzmanların önerileri doğrultusunda oluşturmaya çalışır.

 

Herkes sağlıklı yaşamayı ister. Bunun için de düzenli beslenmeye dikkat eder, uyku düzenini uzmanların önerileri doğrultusunda oluşturmaya çalışır. Bunlara ek sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri de düzenli spordur. Uzmanlar, düzenli yapılan egzersizlerin insan vücuduna olan katkılarını bilimsel açıklamalarla dile getiriyor.

Spor Yapmanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkileri Neler?

Her yaşta bilinçli olarak spor yapıldığında, fizik ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca, ilerleyen dönemlerde oluşması muhtemel kronik hastalık riskini de önler. Fiziksel gelişim ve zihin sağlığı için spor küçük büyük herkes için önemlidir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak spor yapıldığında hayati tehlikesi bulunan hastalıklara karşı da büyük bir önlem alınmış olur.

Sporun insan sağlığı üzerindeki etkileri neler diyecek olursak; yavaş tempoda yapılan egzersiz hareketleri esnasında kan akışının hızlanması, zihni geliştirici etki oluşturmaktadır. Spor, günlük yaşamın stresine de iyi gelir. Bunun nedeni, beyindeki oksijen miktarının spor esnasında artması ve hafızayı güçlendirmesi olarak bilinmektedir. Bu sayede kişi sürekli zinde olduğu gibi kişisel performansı da artmaktadır.

Spor Yaparak Vücut Sağlığı Korunabilir Mi?

Sporun insan yaşamına katkıları sadece ruh sağlığıyla sınırlı değil. Asıl önemlisi, düzenli egzersizin vücut sağlına olan olumlu etkileri. Tansiyonu düzenlemesi, kan dolaşımını hızlandırması, kalp ve damar sağlığını koruması, kemik sağlığını koruması ve metabolizmayı hızlandırarak zararlı toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırması, bunlara örnek olarak sıralanabilir.

Spor yapan insanlar sürekli bir hareket halinde olduğundan günlük iş stresinden uzaklaşıp tamamıyla kendi bedenine odaklanır. Bilinçli aktiviteler sadece yetişkinler için değil çocuklar için de büyük önem arz ediyor. Özellikle son dönemlerde teknolojik cihazların kullanımının çocuklar ve gençler arasında giderek yaygınlaşması, hareketsiz bir nesil yetişmesine sebep olmakta. Durağan hayat tarzının önlenmesi ve gençler arasında obezite riskinin en aza indirilmesi için spor önemlidir. Bunların yanında çocukların sosyalleşmesi ve modern yaşamın olumsuz getirilerinden uzaklaşıp özgüveninin arttırılması konusunda faydaları asla tartışılamaz.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de fazla kilolar. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde önemli bir sorun haline gelen kilo sorunu, gelecek nesilleri büyük ölçüde tehdit ediyor. Bunun sebebi de, günlük alınan besin miktarıyla harcanan enerji seviyesinin orantısız olması. Her gün ortalama 1-2 saat hafif tempoyla egzersiz hareketleri yapılırsa, günlük enerji dengesi kolaylıkla sağlanabilir. Bu da, kişilerin kendi ideal kilosunu koruması için büyük bir avantajdır.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap