Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık bireyler günlük olarak 4 ya da 8 kez idrara çıkar. Günlük olarak tüketilen sıvı gıdalarla, boşaltım sistemi tarafından vücuttan atılan toksinler arasında bir denge vardır.

Sağlık bireyler günlük olarak 4 ya da 8 kez idrara çıkar. Günlük olarak tüketilen sıvı gıdalarla, boşaltım sistemi tarafından vücuttan atılan toksinler arasında bir denge vardır. Vücutta gerekli olmayan maddeler dışkı ya da idrar yoluyla dışarı atılır. Kişilerin günlük olarak çıkardığı idrar miktarı, böbreklerin işlevini yerine getirip getirmediğinin ve metabolizmanın sağlıklı çalışıp çalışmadığının göstergesidir. Gün içinde idrara çıkma sayısı olması gerekenden fazlaysa, herhangi bir sağlık sorunun varlığından şüphelenebiliriz. Sık idrara çıkma ya da idrarını tutamama sorununu hayatının belirli bir döneminde herkes yaşamıştır. Farklı zamanlarda ve farklı sebeplere bağlı olarak oluşan idrara sık çıkma durumunu genelde çoğu kişi önemsemez. Ta ki durum, günlük yaşam kalitesini bozana kadar.

Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Obezite, genetik faktörler, kabızlık, ilerleyen yaş, sistit, şeker hastalığı, zor doğumlar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve safra kesesi taşları, kabızlık, prostat büyümesi, bazı ilaçların sürekli kullanımı, alzheimer, menapoz ve vajinal enfeksiyonlar, sık idrara çıkma nedenleri arasındadır. Teşhis için öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. İdrar kaçırmanın başladığı zaman ve gün içinde idrara çıkma sıklığı detaylı olarak dinlenir. İdrar kültürü, idrar tahlili, kan şekeri ve ultrason olmak üzere detaylı tahliller yapılır. Hastanın öyküsüne göre doktor başka bir hastalığın varlığından şüpheleniyorsa, istediği tahliller de değişiklik gösterecektir. Yapılan test ve muayeneler sonucunda, doktor tarafından uygun görülen tedaviye başlanır.

Sık İdrara Çıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Sık idrara çıkma tedavisi için öncelikle sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Belirtilen testler yapıldıktan sonra idrara sık çıkma tehisi koyulur ve nedeni anlaşılır. Fazla kilolu olanlarda idrar problemlerinin önüne geçmek için diyet programları uygulanır. Kabızlığa bağlı durumlarda meydana gelen sık idrara çıkma sorunu içinse genelde ilaç tedavisi uygulanır. Şeker hastalarının yaşadığı idrar sorunlarında hastanın ilaç ve diyet listelerinde değişiklik yapılır.

İdrara sık çıkma genel olarak enfeksiyonlardan dolayı oluşur. Bu durumda da etkili tedavi şekli antibiyotik tedavisidir. Belirli bir tedavi süreci sonrasında kişinin gün içinde idrara çıkma sıklığının normalleşmesi sağlanır. Uygulanan tedavi türü ne olursa olsun mesane kaslarının güçlendirilmesi için doktorlar tarafından düzenli olarak egzersiz önerilmektedir. Pelvik ile mesane kaslarını güçlendirecek egzersiz hareketleri, sık idrara çıkma tedavisi olarak kişilerin yaşam kalitesine doğrudan katkı sağlamaktadır. İdrara sık çıkmanın pek çok nedeni olabileceğinden, kesin teşhis ve doğru tedavi için muayene süreci büyük önem taşır.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap