Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? / Dyt. Elham ALAVİ (Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen)

Kilo vermek demek, tehlikeli diyet programlarıyla aç kalarak zayıflamak değildir. Zira içeriği bilinmeyen programlar yüzünden sağlığı bozulan insanlara sıklıkla şahit oluyoruz. Unutmayın ki, sağlıklı kilo vermenin yolu bu konuda özel eğitim almış olan Beslenme ve Diyet uzmanlarına başvurmaktan geçer.

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo vermenin birçok farklı yolu var. Birbirinden farklı içerikteki diyet programları, zayıflamak isteyenlerin sık sık araştırdığı bir konudur. Ancak çoğu zaman, herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan zararlı yöntemlerle kilo vermeye çalışanlar olabiliyor. Bu tür yöntemleri kullanmaktansa, bilim insanlarının uzun çalışmalar sonucu oluşturduğu kilo verme stratejilerini uygulamakta her zaman fayda vardır. Diyet programları haricinde, günlük yaşamda bazı alışkanlıkların düzenlenmesi, “sağlıklı şekilde kilo vermenin yolları nelerdir?” sorusunun en iyi cevabı olacaktır.

 

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Herkesin vücut yapısı ve genel sağlık durumu farklıdır. Bu nedenle herkesin uygulayacağı diyet programları da farklı olabilir. Ancak herkesin gönül rahatlığıyla uygulayabileceği birkaç püf noktası vermekte yarar var. Hızlı ve sağlıklı şekilde zayıflamak isteyenler aşağıdaki yöntemleri değerlendirebilirler.

 

Bol Su Tüketimi

Su içmenin hem sağlıklı yaşam, hem de kilo verme konusundaki etkisi herkes tarafından biliniyor. Öyle ki, insan vücudu susuz kaldığı zaman açlıkla karıştırılıyor ve kişiler özelikle kilo aldıran abur cubur yiyeceklere yöneliyor. Bu nedenle gün içinde bol su tüketmek, yemek ihtiyacını da azaltacaktır. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırdığından ve ayrıca böbrekleri çalıştırıp enerji harcanmasına yol açtığından kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Özellikle yemeklerden önce içilen iki bardak su, tokluk hissi oluşturup gereksiz yeme isteğini ortadan kaldıracaktır.

 

Sık Sık Ama Az Yemek Yemek

Normalde bir insanın günlük beslenme düzeni üç ana öğünden oluşur. Ancak uzmanlar diyor ki, öğünleri çoğaltıp porsiyonları ufaltın. Yani üç öğün yerine altı öğün yenilmeli ama az yenilmeli. Yiyecekler yutmadan önce iyice çiğnenmeli. Hızlı yemek yemek de kilo aldırıyor. Bu nedenle sık sık ama az porsiyonlarla yavaş yavaş çiğneyerek yemek yenildiği zaman, çoğu kişinin ekstra bir diyet programı uygulamasına gerek kalmaz.

 

Kaliteli Kahvaltı Yapmak

Sıkı bir kahvaltı yapmak, hem düzenli beslenmenin, hem de kilo dengesini korumanın anahtarı niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Sıkı kahvaltı denilince reçel, marmelat gibi bol karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler anlaşılmamalıdır. Yumurta, peynir, zeytin gibi besin değeri yüksek olan gıdalar ön planda tutulmalıdır. Zayıflamak isteyenler kahvaltı öğününü kesinlikle es geçmemelidir. Her sabah bir yumurta içeren sağlıklı bir kahvaltı yapıldığında, fazladan kilo alımı olmayacağı için zayıflama derdi de ortadan kalkacaktır. Yumurtanın haşlanmış olanını tercih etmek daha yerinde olacaktır.

 

Düzenli Egzersiz ve Spor Yapmak

Tabi ki günlük düzenli egzersiz olmadan sağlıklı kilo verme olmaz. Kilo almanın temel sebeplerinden biri ve hatta en önemlisi hareketsiz yaşam tarzıdır. Çok aşırıya kaçmadan günlük olarak düzenli egzersizler, sağlıklı şekilde zayıflamak için iyi bir araçtır.

 

İyi ve Kaliteli Bir Uyku Uyumak

İnsan vücudunun her eylemi, birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Yani uyku düzeninin bile kilo üzerinde etkisi vardır. Uykusu zayıf olanların daha hızlı kilo aldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle yeterli ve kaliteli uyku uyuyarak kilo verme sürecinize sağlıklı bir katkı sağlayabilirsiniz.

 

Sonsöz

Kilo vermek demek, tehlikeli diyet programlarıyla aç kalarak zayıflamak değildir. Zira içeriği bilinmeyen programlar yüzünden sağlığı bozulan insanlara sıklıkla şahit oluyoruz. Aslında diyet demeyelim de yaşam tarzında yapılacak ufak değişiklikler diyelim. Yaşam tarzı değişikliği ile ideal kiloyu korumak mümkün iken, sağlıklı bir yaşam sürmenin tadı da çıkarılabilir.

Unutmayın ki, sağlıklı kilo vermenin yolu bu konuda özel eğitim almış olan Beslenme ve Diyet uzmanlarına başvurmaktan geçer.

 

Sağlıklı ve fit gün dünler dileğiyle…

 

Dyt. Elham ALAVİ

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap