Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo vermenin birçok farklı yolu var. Birbirinden farklı içerikteki diyet programları, zayıflamak isteyenlerin sık sık araştırdığı bir konu.

 

Kilo vermenin birçok farklı yolu var. Birbirinden farklı içerikteki diyet programları, zayıflamak isteyenlerin sık sık araştırdığı bir konu. Ancak çoğu zaman, herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan zararlı yöntemlerle kilo vermeye çalışanlar olabiliyor. Bu tür yöntemleri kullanmaktansa, bilim adamların uzun çalışmalar sonucu oluşturduğu stratejileri uygulamakta her zaman fayda var. Diyet programları haricinde günlük yaşamda bazı alışkanlıkların düzenlenmesi, sağlıklı şekilde kilo vermenin yolları nelerdir sorusunun en iyi cevabı olacaktır.

Herkesin Vücut Yapısı Ve Genel Sağlık Durumu Farklıdır

Bu nedenle uygulayacağı diyet programları da farklı olabilir ancak biz, herkesin gönül rahatlığıyla uygulayabileceği birkaç püf noktası vereceğiz. Hızlı ve sağlıklı şekilde zayıflamak isteyenler aşağıdaki yöntemleri değerlendirebilirler.

  • Bol su tüketimi: Su içmenin hem sağlıklı yaşam hem de kilo verme konusundaki etkisi herkes tarafından biliniyor. Öyle ki, insan vücudu susuz kaldığı zaman açlıkla karıştırılıyor ve kişiler özelikle kilo aldıran abur cubur yiyeceklere yöneliyor. Bu nedenle gün içinde bol su tüketmek, yemek ihtiyacını da azaltacaktır. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırdığından, kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Özellikle yemeklerden önce içilen iki bardak su, tokluk hissi oluşturup gereksiz yeme isteğini ortadan kaldıracaktır.
  • Sık sık ama az yemek yeme: Normalde bir insanın günlük beslenme düzeni üç ana öğünden oluşur. Ancak uzmanlar diyor ki, öğünleri çoğaltıp porsiyonları ufaltın. Yani üç öğün yerine altı öğün yenilmeli ama az yenilmeli. Yiyecekler yutmadan önce iyice çiğnenmeli. Hızlı yemek yemek de kilo aldırıyor. Bu nedenle sık sık ama az porsiyonlarla yavaş yavaş çiğneyerek yemek yenildiği zaman, çoğu kişinin ekstra bir diyet programı uygulamasına gerek kalmaz.
  • Kahvaltı: Sıkı bir kahvaltı yapmak, hem düzenli beslenmenin hem de kilo dengesini korumanın anahtarı niteliğinde. Sıkı kahvaltıdan kastımız bol karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler değil, yumurta, peynir gibi besin değeri yüksek olan gıdalar. Zayıflamak isteyenler kahvaltı öğününü kesinlikle es geçmemeli. Her sabah bir yumurta içeren sağlıklı bir kahvaltı yapıldığında, fazladan kilo alımı olmayacağı için zayıflama derdi de ortadan kalkacaktır.
  • Düzenli egzersiz: Tabi ki günlük düzenli egzersiz olmadan olmaz. Kilo almanın temel sebeplerinden bir hareketsiz yaşam tarzı. Çok aşırıya kaçmadan günlük olarak düzenli egzersizler, sağlıklı şekilde zayıflamak için bir araç.
  • İyi bir uyku: İnsan vücudunun her eylemi, birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Yani uyku düzeninin bile kilo üzerinde etkisi vardır. Uykusu zayıf olanların daha hızlı kilo aldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle yeterli ve kaliteli uyku uyuyarak kilo verme sürecinize sağlıklı bir katkı sağlayabilirsiniz.

Kilo vermek tehlikeli diyet programlarıyla aç kalarak zayıflamak değildir. Zira içeriği bilinmeyen programlar yüzünden sağlığı bozulan insanlara sıklıkla şahit oluyoruz. Aslında diyet demeyelim de yaşam tarzında yapılacak ufak değişikliklerle ideal kiloyu korumak mümkünken, sağlıklı bir yaşam sürmenin tadı da çıkarılabilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap