Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Teknolojik gelişmeler ile değişen yaşam koşullarının bir sonucu olarak çoğu kişinin yaşam tarzı haline gelen hareketsizlik, günümüzün en büyük sorunlarından obeziteye yol açıyor.

Teknolojik gelişmeler ile değişen yaşam koşullarının bir sonucu olarak çoğu kişinin yaşam tarzı haline gelen hareketsizlik, günümüzün en büyük sorunlarından obeziteye yol açıyor. Şeker hastalığından troid bozukluklarına, insülin direncinden yüksek kolestrole kadar birçok hatalığın temelini oluşturan obezite için kontrollü zayıflama tekniklerinin uygulanması şarttır. Obezite tedavisi için en etkili yöntemler olarak kişilere özel diyet programları ile fizik tedavi desteği uygulanmaktadır. İnternet üzerinden sıklıkla sağlıklı diyet nasıl yapılır sorusuna yanıt arandığını görüyoruz. Ancak, şişmanlık kadar bilinçsizce yapılacak diyetlerin de tehlikeli olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü insan vücudunun sağlıklı şekilde işlevlerini devam ettirebilmesi için günlük olarak bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu besinler yeterli miktarda alınmadığı takdirde çok ciddi sağlık sorunlarının da sebebi olabilir.

Kişiye Özel Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı diyet demek, bilinçli beslenerek vitamin kaybetmeden kilo vermek demektir. Kişiler için özel diyet menüsü, bazı parametrelere göre hazırlanır. Kişiler için sağlıklı diyet listesi çıkarılırken; kişinin yaşam tarzı, boyu, kilosu, aktivite hayatı, beslenme düzeni, geçirdiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar göz önünde bulundurulur. Sağlıklı bir diyet listesinde kişinin günlük olarak alması gereken besin miktarı, sabah, öğlen ve akşam öğünlerine dengeli şekilde dağıtılır. Burada önemli olan, kişilerin diyet listesine uymasıdır. Mümkün olduğunca öğün atlanmamalı ve öğünlerin içeriğine uyulmalıdır.

Kilo vermeye çalışanların diyet ve beslenme listesi, her besinin yeterli ve dengeli şekilde ayarlanması şeklinde hazırlanır. Sağlıklı bir listede yaşamsal önem taşıyan protein, yağ, mineral, karbonhidrat ve vitamin gibi besin gruplarının yer alması gerekir. Önemli olan, gün içinde alınacak besinlerin türü ve miktarı. Ayrıca, diyet listesi mutlaka esnek yani çeşitlendirilebilir olmalıdır. Tek tip beslenme düzeni, metabolizma hızını yavaşlatacağından kilo vermeyi de zorlaştırır. Bu nedenle liste, hem metabolizmanın düzenli çalışması hem de kişilerin standart listeden sıkılarak diyeti bırakmaması için çeşitlendirilmelidir.

Sağlıklı diyet listesi, her evde bulunan malzemelerden kolaylıkla hazırlanabilir olmalıdır ki, uygulaması da kolay olsun. Herkesin damak tadına hitap eden ulaşılabilir yiyeceklerden oluşan diyet listesi, kişilerin kilo verme hedefine ulaşmasında önemli bir adımdır. Sağlıklı beslenme planı, kişilerin yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmek için yapılmaktadır. Kilo vermek için danışılan kişiler, beslenmeye dair yanlış bilinenleri düzelterek doğru bir liste hazırlar. Yanlış ve eksik bilinen beslenme tarzına karşı sağlıklı diyet programı çerçevesinde beslenildiği taktirde, hedeflenen sürede belirlenen kilonun verilmesi kaçınılmazdır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap