Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları Neler?

Sağlıklı bir vücut ve ruh hali kadar, cilt sağlığı da önemli.

Sağlıklı bir vücut ve ruh hali kadar, cilt sağlığı da önemli.

Cilt Sağlığı Ve Bakımı Denildiğinde Genelde Kadınlar Akla Gelse de, Günümüzde Erkeklerin de Cilt Bakımına Verdiği Önemi Biliyoruz

Bunun için de piyasada, farklı cilt tiplerine uyacak içerikte birbirinden farklı birçok bakım ürünü satılıyor. Ancak her bakım ürünü herkeste aynı etkiyi yapmaz. Bazı basit adımlara dikkat ederek sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin kendi elinde. Biz, kadın erkek farketmeksizin herkes için ortak uygulanabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz. Eğer siz de parlak, pürüzsüz ve en önemlisi de sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, buyurun size özel ipuçları.

  • Cilt temizliğine önem verilmesi: Cilt bakımının en öncelikli aşamasını cildin temizliğine önem vermek oluşturuyor. Kişisel bakım rutininin cildi temizlemekle başlaması, güzel görünüm için atılacak ilk adımdır. Kaliteli, dermatolojik testlerden geçirilmiş bakım ürünleri, gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar, daha sonra uygulanacak olan bakım işlemlerinin de daha çabuk etki etmesine zemin hazırlar.
  • İyi uyunması: İnsan vücudu bir bütün halinde çalışıyor. Her organın işlevi farklı olsa da, herhangi bir organda oluşacak işlev bozukluğu tüm vücudu etkiler. Yani uykuyla cildin ne alakası var demeyin. İnsani her eylem, en çok da cildi etkiliyor. Yoğun stres altında olanların, hayatı aşırı koşturmacalı ve sıkıntılı geçenlerin yaşlanma belirtilerini daha erken gösterdiğini herkes biliyordur. İşte o nedenle iyi bir uyku, cilt sağlığı için fazlasıyla önemli.
  • Bol C vitamini alınması: Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolları neler diyorsanız, bol bol C vitamini alın. C vitaminin güçlü etkisi dolayısıyla doğal cilt bakım kürlerinin çoğunda limon kullanılır. Ama siz, portakal ve limon gibi yüksek C vitamini içeren ürünleri bol bol tüketerek de cildinize büyük bir güzellik yapabilirsiniz.
  • Bol su tüketilmesi: Su, insan sağlığının temel taşıdır. Ayrıca vücuda iyi geldiği kadar cilde de iyi gelir. Daha çok sabahları aç karnına içilecek bir bardak ılık su, cilt için yapılabilecek en sağlıklı şey.
  • Cildin nemlendirilmesi: Nem, cilde hak ettiği yumuşaklığı verir. Kuru ciltler, dış etkilere karşı yıpranmaya daha açıktır. Cilde ihtiyacı olan nemi vermek için hafta iki kez özel geliştirilmiş nemlendiriciler kullanılması gerekmektedir.
  • Doğal cilt maskeleri uygulanması: Cilt sağlığı ve bakımı için evde uygulanabilecek amatör yöntemler her zaman profesyonel sonuç verir. Doğal yöntemlerle hazırlanabilecek sayısız kür var ve hepsi de birbirinden etkili. Üstelik cilde zarar verme gibi bir ihtimal de yok.

Bahsedilen yöntemler, herkesin evde sağlıklı cilt bakımı yapmanın yolları sıralamasında öne çıkan yöntemler. Sağlıklı bir cilt demek mutlu verimli bir hayat demek. Unutulmamalı ki, cilt sağlığının vücut sağlığı ve kişilerin motivasyonu üzerindeki etkisi çok büyük.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap