Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kesesi, karaciğere yapışık şekilde alt kısmında duran içi boş armut şeklinde bir organdır. Temel görevi, karaciğerin ürettiği safrayı depolamaktır.

Safra kesesi, karaciğere yapışık şekilde alt kısmında duran içi boş armut şeklinde bir organdır. Temel görevi, karaciğerin ürettiği safrayı depolamaktır. Safra kesesi aynı zamanda, oniki parmak bağırsağına sistik kanal aracılığıyla bağlıdır. Yağın sindirilmesinde aktif rol oynar. Özellikle yağlı yemeklerden sonra kasılarak, depoladığı safrayı oniki parmak bağırsağına gönderir. Normal durumlarda bazı maddelerin bileşiminden oluşan safra akışkanlığını koruyan özeliktedir. Ancak bileşenlerin içeriğindeki maddelerde artış ya da azalma olursa, safranın akışkan işlevi de bozulur ve tortu oluşumu başlar. Bu tortular safra içine çökerek zamanla koyun kıvamlı hale gelir. Daha sonrasında ise safra içerisinde taşlaşan tortular, çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Safra taşı belirtileri genelde şişkinlik ve hazımsızlık şeklindedir. Ancak karın ağrısı ve iltihaplanma gibi ciddi semptomlara da sebep olabilir. Hastalıktan muzdarip olanlar safra kesesi taşı nasıl tedavi edilir şeklinde araştırma yapsa da, genel tedavi yöntemi tıbbi müdahaledir.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra kesesi taşı sırt ağrısı, karnın üst kısmında ağrı, sol omuzda ağrı, idrar renginde koyulaşma, kusma, bulantı, açık renkli dışkı, ishal, sindirim sıkıntısı ve gaz problemlerine yol açabilir. Ayrıca taş safra kanalına düşerse tıkanma sarılığı ve pankreas ile safra kanallarının iltihaplanması gibi durumlara sebebiyet verebilir. İltihaplanma durumunda ateş de kaçınılmaz olur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Safra kesesi taşı tedavisi için öncelikle hasta detaylı muayeneden geçer. Tam teşhis koyulduktan sonra hastanın durumu ve hastalığın şiddetine göre çeşitli tedai teknikleri mevcuttur. Genel olarak uygulanan tedavi yöntemi, cerrahi müdahaledir.

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi taşı ameliyatı denildiğinde en çok uygulanan yöntem, kolesistektomi yöntemidir. Operasyon açık ya da kapalı şekilde yapılabilir. Genel anestezi tekniği uygulanarak yapılan operasyonda amaç, safra kesesini çıkarmaktır. Günümüz teknolojik gelişmelerinin bir sonucu olarak en çok kapalı kolesistektomi ameliyatı yapılmaktadır. Laparoskopik kolesistektomi adı verilen operasyonun, açık ameliyata göre avantajları daha fazladır. Laparoskopik kolesistektomi tekniğiyle yapılan safra kesesi taşı ameliyatı için karında çok büyük kesiler açılmamakla birlikte dört tane küçük delik açılarak operasyon gerçekleştirilir. Video kullanılarak yapılan operasyonda safra kesesi tamamıyla alınır. Ameliyat sonrası kesenin alınmasıyla safra kesesi taşları, İltihaplanmalar, pankreas ve poliplerin iltihaplanması tamamen tedavi edilmiş olur. Bir de ayrıyeten litotripsi adı verilen bir operasyon türü vardır ki, burda da yapılan işlem şok dalgalarıyla taşların küçük parçalara ayrılmasıdır. Uygulanacak tedavi ya da operasyon türünde, hastanın genel sağlık durumu büyük rol oynar.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap