Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Birçok kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesi çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Birçok kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesi çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Stresli yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, yoğun çalışma temposu, genetik faktörler ve hava şartları saç dökülmesi üzerinde etkili olan faktörlerdir. Ayrıca bayanlarda doğum sonrasında da saç dökülmesi problemine çok sık rastlanır. Önemli hastalıklar için alınan tıbbi tedavi yöntemlerinin saç dökülmesine etkisi herkes tarafından biliniyor. Kalıtsal kellik şeklinde nitelendirilen saç dökülmesi haricinde diğer sebeplere bağlı olarak oluşan dökülmeyi önlemek mümkün. Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna yanıt arayanlar, bazı adımlara dikkat ederek, yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bu soruna basitçe çözüm bulabilirler.

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

  • Sağlıklı beslenerek sağlıklı saçlara sahip olun: Eğer saç dökülmesinden muzdaripseniz ve saç dökülmesini önlemenin yolları konusunda arayışa girmişseniz, beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekebilir. Evet, sağlıklı ve düzenli beslenmenin saç sağlığı üzerindeki etkisi çok büyük. Et, balık, tavuk ve süt ürünleri gibi protein içerikli gıdalarla beslenmek, saç tellerini güçlendirir ve aynı zamanda daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Stresi hayatınızdan uzaklaştırın: Saç dökülmesi ciddi bir soru olsa da, önlenmesi o kadar zor değil. Saç dökülmesini önlemek için stresi hayatınızdan çıkarın. Yoğun stres, kişilerin yeme ve uyku alışkanlıklarını olumsuz etkiler. Bu da, vücut sağlığını bozduğu gibi saç dökülmesine de davetiye çıkarır. Stressiz bir yaşamla daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.
  • Saç tipinize uygun şampuan kullanın: Son zamanlarda piyasada birbirinden farklı içerikte saç bakım ürünü bulunuyor. Rastgele kullanılacak ürünler, saçdökülmesinden kepeklenmeye kadar birçok sorunu beraberinde getirebilir. Bu nedenle saç tipine uygun, dermatolojik testlerden geçirilmiş ürünlerin kullanılması her zaman avantajlı olacaktır.
  • Saçlarınızı ılık suyla yıkayarak dökülmesini önleme konusunda önemli bir adım atabilirsiniz: Saç derisi çok hassastır. Saç dökülmesini önlemek için de saç diplerinin sağlıklı olması şarttır. Saç derisinde doğal yağlar bulunur ve aşırı sıcak su bu yağlara zarar vererek saç köklerini zayıflatır. Bu da tabi ki dökülmeye sebep olur. Saçları ılık veya soğu suyla yıkamak, dökülmeye karşı alınabilecek bir önlemdir.
  • Fön makinesi ve saç düzleştiricileri çok sık kullanmayın: Aynı vücut gibi saçların da neme ihtiyacı var. Ancak düzleştirici ve fön makinesi gibi cihazlar saçın nemini kurutur. Kuru saçlar daha çabuk dökülür. Bu nedenle saçlarınızı doğal yollarla kurutmayı ya da şekillendirmeyi denerseniz, dökülmeyi önlemek adına yararınıza olacaktır.
  • Saçlarınıza ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlayın: Sağlıklı şekilde yaşamınızı devam ettirebilmeniz için vücudunuzun vitamin ve minerallere ihtiyacı var. Peki saçlarınızın yok mu? Saçlarınızın da vitamine ihtiyacı var. Çinko, demir, A, C , ve D vitaminlerinden bol bol alırsanız, saç dökülmesinin yavaşladığını da göreceksiniz.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap