Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

İnsan vücudu düzenli şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için bazı vitamin ve minerallere yeterli ölçüde ihtiyaç duyar.

İnsan vücudu düzenli şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için bazı vitamin ve minerallere yeterli ölçüde ihtiyaç duyar. Beslenme yoluyla alınacak bu vitaminler ve mineraller, çeşitli hastalıkların oluşumunu da engeller. Demir, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden sadece biridir. Temel görevi kandaki oksijeni taşımak olduğundan, vücutta mutlaka yeterli ölçülerde bulunmalıdır. Demir vücut tarafından üretilmez, sadece besin yoluyla alınabilir. Demir eksikliği neticesinde ortaya çıkan kansızlık, dikkatsizlikten yorgunluğa, uyku bozukluklarından agresifliğe kadar birçok olumsuz etkiye neden olur. Kansızlık, kişinin günlük yaşam kalitesini düşürdüğü gibi sağlık durumunu da bozar. Bu nedenle kansızlığa ne iyi gelir sorusuna uzmanlar tarafından verilen yanıtlar dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Yetişkin kişilerde oluşan kansızlığın temel nedeni, kafein içerikli içeceklerin gün içinde çok sık tüketilmesidir. Ayrıca, kırmızı et tüketiminin yetersiz olması ya da çok fazla pişirilerek tüketilmesi de kansızlığa neden olur. Vücutta yorgunluk, solgunluk, güçsüzlük, baş ağrısı, el ve ayaklarda uyuşma, kulak uğuldaması, el ve kollarda uyuşma, kramp, baş ağrısı, tırnak kırılması, saç dökülmesi ve ağız kenarında çatlamalar ve dikkat eksikliği, kansızlığın ciddi sonuçlarıdır. Bunun önüne geçmek için yeme içme alışkanlıkları düzenlenerek kansızlığa iyi gelen besinler beslenme düzenine dahil edilmelidir.

  • Demir içeren besinler: Kırmızı et, tahin, pekmez, dalak, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, balık, yumurta, kuru kayısı ve baklagiller, demir açısından zengindir.
  • Tahıl grubu: Et ve sebze meyveler haricinde tahıl grubu ile de demir ihtiyacı karşılanabilir. Yulaf, mısır, pirinç ve buğday da demir bulunur. Ayrıca kuruyemiş, baklagiller, barbunya ve ceviz gibi besinler, demir içeriği yeterli besinlerdir.
  • Folik asit içeren besinler: Karaciğer, ıspanak, roka, brokoli, fındık, ceviz, yumurta sarısı ve portakal mandalina yüksek oranda folik asit (B9) içeriğine sahiptir.
  • B12 içerikli besinler: Vücutta B12 vitaminin yeterli olması, kansızlığı önlemede etkilidir. Balık, ton balığı, ciğer, kırmızı et, peynir ve süt, yüksek oranda B12 içerir.
  • Taze sebze ve meyveler: Sebze ve meyvelerin taze olarak mevsiminde bol bol tüketilmesi ile kansızlığa karşı önlem alınabilir. Dut, portakal, çilek, kavun, muz, ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz, kansızlığa iyi gelen besinler arasında bulunur.

İleri derecede kansızlık durumunda damardan kan verme, vitamin ve mineral içerikli ilaçlarla tedavi yapılabiliyor. Ancak kansızlığı önlemede beslenme düzeni oldukça önemli. Demir, folik asit ve B12 açısından zengin besinler, kansızlığı önleyen ve vücut sağlığını korumada önemli rol üstlenen besinlerdir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap