Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kalp Sağlığının Korunması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kalp hastalıkları, çeşitli sebeplere bağlı olarak günümüzde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Daha da kötüsü, yapılan araştırmalar sonucunda her yıl yaşanan ölümlerin çoğunun nedeni kalp rahatsızlıkları.

 

Kalp hastalıkları, çeşitli sebeplere bağlı olarak günümüzde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Daha da kötüsü, yapılan araştırmalar sonucunda her yıl yaşanan ölümlerin çoğunun nedeni kalp rahatsızlıkları. Yaşam tarzlarının değişmesinden hava kirliliğine kadar birçok sebebe bağlı olarak gelişen kalp hastalıklarının görülme riski genç yaşlara kadar indi. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için kalp sağlığının korunması oldukça önemli. Kalp ve damar hastalıkları kaynaklı sorunları yarı yarıya indirmek için uygulanabilecek birçok bireysel yöntem var. Genetik faktörler haricinde insanların kalp sağlığını korumak kendi elinde. Kalp sağlığının korunması için yapılması gerekenler nelerdir merak ediyorsanız, buyurun aşağıdaki yazımızı okumaya.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Ne Yapılmalı?

  • Beslenmeye dikkat edilmesi: Tüketilen yiyecekler eşittir kalp sağlığı. Doğru bir beslenme programıyla kalp sağlığı korunabilir. Doğru beslenme demek diyet yapmak değildir. Sadece yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi, her besinden gerektiği kadar alınması demektir. Bunun için doymuş yağ tüketimini azaltmak, daha çok lif içeren tahıllı gıdalar, bol sebze meyve tüketmek ideal beslenme düzeni içindedir. Günlük tuz miktarının düşürülmesi, Omega 3 ağırlıklı yiyecekler tüketilmesi, kalp sağlığını korumak için yapılabilecekler arasındadır.
  • Diş sağlığının korunması: Diş sağlığı ve kalp arasındaki bağlantı yıllardır söyleniyor. Diş etlerindeki iltihaplanma, kalp damar duvarlarında da iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanma, damarda pıhtı oluşturarak tıkanmaya yol açabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıyla diş sağlığının korunması, dolaylı yoldan kalp sağlığını korumada da etkilidir.
  • Düzenli egzersiz yapılması: Günümüzde teknolojinin doğal bir sonucu olarak daha az hareket ediyoruz. Ancak yaşam şartlarının kolaylaşması, sağlığımızı pek de olumlu etkilemiyor. Merdiven yerine asansör kullanıyoruz. Kısa mesafelere bile araçla gidiyoruz. Bu hareketsiz yaşam tarzı, kalp sağlığını bozuyor. Fiziksel aktivite ne kadar azalırsa, kalp hastalıkları riski de o kadar artar. Bu nedenle haftanın en az üç günü 1 saat olmak üzere uygun tempoda egzersiz yapmak, kalp sağlığını da genel vücut sağlığını da korur.
  • Sigarayı bırakın: Sigara kullananların kullanmayanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Sigara damar tıkanmasına neden olur. Damar tıkanmasının kaçınılmaz sonucu da kalp krizidir. Önlenebilecek ölüm sebepleri arasında yer alan sigarayı bırakmak, kalbinize büyük bir iyilik yapmanız anlamına gelir.
  • Tansiyonun dengede tutulması: Hipertansiyon, birçok hastalığa sebep olan büyük bir risk. Bunun için düzenli olarak tansiyon kontrolü yaptırılabilir. Hipertansiyonu olanlar, yaşı ve cinsiyeti farketmeksizin kalp sağlığını korumak için tansiyonunu mutlaka dengede tutmalıdır.

Görüldüğü üzere birçok hastalık gibi kalp hastalıklarından korunmanın yolu da yaşam tarzında yapılacak değişikliklerden geçiyor. Beslenmeden uykuya, spor aktivitelerinden strese kadar günlük tüm aktiviteler kalp sağlığı üzerinde etkili olmakta. Bahsedilen noktalara dikkat edildiğinde kalp sağlığını korumak, fazlasıyla mümkündür.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap