Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmalı?

Zinde ve yüksek motivasyonlu bir gün için iyi uyumalı. Peki iyi bir uyku için ne yapmalı? Kişilerin sağlığı ve psikolojisi üzerinde uykunun süresinden çok kalitesinin etkisi vardır.

Zinde ve yüksek motivasyonlu bir gün için iyi uyumalı. Peki iyi bir uyku için ne yapmalı? Kişilerin sağlığı ve psikolojisi üzerinde uykunun süresinden çok kalitesinin etkisi vardır. Gününü güzel geçirmek isteyen birinin mutlaka iyi bir uyku uyumuş olması gerekiyor. Aksi takdirde kişi kendini sürekli yorgun hissedecek, bu da sağlığını bozacağı gibi ruhsal durumunu da olumsuz etkileyecektir.

Çoğu kişinin günlük yaşamda uykusuna alamadığından yakınmasına şahit oluyoruz. Aslında bunun sebebi yetersiz değil kalitesiz uykudur. İyi bir uyku için yapılması gerekenler konusunda en basit şey, kişinin gerçekten uykusu geldiğinde yatağa girmesidir. Kişi tam uykusu geldiğinde yatarsa, deliksiz bir uykuya dalması daha kolay olacaktır.

Beslenme düzenine dikkat etmek, iyi uykunun temelinde yatan faktörlerden biri. Beslenme ve uykunun ne alakası var demeyin, uyumadan hemen önce yenilen yemeklerin ve içilen kafeinin uyku düzeni üzerinde olumsuz etkiye sebep olacağı açık. Henüz yemek yemiş, karnı çok tok olan birinin yaşadığı rahatsızlık hissinden dolayı uyuyamayacağını söylemeye bile gerek yok. En önemlisi uyku için televizyon karşısı değil, yatak odası tercih edilirse, zinde bir sabaha uyanacaksınız demektir. Oda sıcaklığı, uyku kalitesini etkileyen faktörlerden biri olup yatak odasının iyi bir uyku için sıcaklığının ortalama 20 derece olması gerekir. Teknoloji her ne kadar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da, yatak odasında telefon, tablet ve televizyon gibi cihazların bulundurulmaması iyi olacaktır.

Uyku hormonu karanlıkta salgılanan bir hormon olduğundan, odada mümkün olduğunca lamba kullanılmamalıdır. Diş fırçalama ve tuvalet ihtiyacı gibi kişisel bakım ihtiyaçları giderildiğinde, rahat şekilde uykuya dalmak daha kolay olacaktır. Uzmanlar tarafından uyku öncesinde yorucu egzersizler yapılmaması öneriliyor.

Sağlıklı Bir Uyku Kaliteli Yaşamın Anahtarı

Uyku problemleri, çoğu kişinin ortak sorunu. Kalitesiz sürekli bölünen bir uyku, stres, mutsuzluk ve yorgunluğu da beraberinde getiriyor. Uyku sorunu yaşayanlar, hangi faktörlerin uykusuzluğa sebep olduğunu araştırıyor ve iyi bir uyku için ne yapmalı sorusuna yanıt arıyor. Beden ve ruh sağlığı uykudan önemli derecede etkilendiği için iyi bir uyku şart. Kişinin yaşam kalitesini yükseltecek iyi bir uyku içinse beslenme düzeninden spor programına kadar birçok faktöre dikkat etmek gerekiyor. Sigara ve alkol tüketiminin de uyku üzerinde olumsuz etkilerini olduğunu bilmek gerekir. Sigara tiryakileri ve alkol kullananların uyku kalitesi çok bozuk olmaktadır.

İyi bir uyku için ne yapılmalı sorusuna yanıt arıyorsanız, kaliteli bir uykunun da öncesinde belirli bir hazırlık gerektirdiğini unutmayın!

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap