Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İdeal Beslenme Düzeni Nedir? / Uzm. Dyt. Sevinç SEVİNÇER

Beslenme, günlük yaşam akışı içinde planlı programlı yapılan her iş gibi, bilinçli şekilde yapılması gereken bir davranış biçimidir.

İdeal Beslenme Düzeni Nedir?

Birkaç önemli noktaya dikkat edilecek olursa doğru ve sağlıklı beslenmek hiç de zor değildir.

 

Beslenmek Sadece Karın Doyurmak Değildir

Sağlıklı yaşamın temelinde doğru ve dengeli beslenme yatar. Beslenmek demek sadece karın doyurmak, sevilen yiyecek içeceklerden bolca tüketmek değildir. Vücut sağlığını korumak ve kaliteli bir yaşam sürmek için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerden yeterli miktarda almaktır.

Yani beslenme, günlük yaşam akışı içinde planlı programlı yapılan her iş gibi, bilinçli şekilde yapılması gereken bir davranış biçimidir. Günümüzde internet diye bir araç var ve istediğimiz her bilgiye istediğimiz zaman kolayca ulaşabiliyoruz. “İdeal beslenme düzeni nedir?” konusunda da internet üzerinden araştırmalar yaparak işin uzmanlarından destek alabiliriz.

 

Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir?

İnsan vücudunun belli başlı besin öğelerine ihtiyacı vardır ve bu besinlerin günlük olarak yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Çocukluk çağından itibaren sağlıklı büyüme, kaliteli yaşama ve uzun yıllar verimli şekilde çalışma için besinlerin günlük alım miktarı, uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Bu besinlerden bazılarının alınmaması ya da eksik alınması insan sağlığının bozulmasına sebep olur. Aynı şekilde gereğinden fazla alınması da, vücutta aşırı yağ birikimine neden olacağından yine zararlıdır. Bu durumda en doğrusu, ideal beslenme düzeni doğrultusunda bir yeme - içme programı belirlemek.

Birkaç önemli noktaya dikkat edersek doğru beslenmek hiç de zor değildir.

 

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

“İdeal beslenme düzeni nedir?” dediğimizde, belirli ilkeler karşımıza çıkar. Bunların başında su ve sıvı tüketiminin arttırılması gelmektedir. Ayrıca, günlük karbonhidrat ve protein oranına önemle dikkat edilmelidir. Yağ sınırlaması ve bol bol taze sebze - meyve tüketilmesi ideal beslenme düzeninin olmazsa olmazlarıdır. Öğünler sık sık ve az tüketilmeli, enerji miktarına dikkat edilerek uygun miktarda tahıl ürünlerinden günlük olarak mutlaka alınmalıdır.

 

Günlük Kalori Hesaplamasının Önemi Nedir?

Besinleri saklama ve pişirme koşularının, doğru ve dengeli beslenme konusunda önem arz ettiği de unutulmamalıdır. Günlük alınan kalori miktarı, beslenme düzeni içerisinde en büyük öneme sahiptir. Çünkü fazladan alınan her kalori, vücutta gereksiz yağ depolanması demektir. Bu da hem düzensiz kilo alımına hem de insan sağlığının bozulmasına sebep olur. Alınacak kalori, günlük aktivitelere göre hesaplanabilir. Düzenli beslenmek isteyen kişiler günlük yemek programı yapmalı, daha çok tam tahıllı ve lif içerden gıdaları tüketmeye özen göstermelidir.

 

Düzenli Beslenmenin Önemi Nedir?

Doğru beslenme düzeni günlük bilinçli egzersizlere birleştirildiğinde daha da verimli olacaktır. Sadece yemek yemek için gereksizce tüketim yapmaktansa ideal beslenme düzeni oluşturmak, sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapılarını aralayacaktır. İnsan ömrünü inişli çıkışlı bir yol olarak düşünürsek, ideal beslenme, bu yolu en sağlıklı şekilde yürümenin kilit noktasıdır.

 

Uzm. Dyt. Sevinç SEVİNÇER

Sağlıklı Beslenme Ve Diyet Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap