Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Hazımsızlık ve Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması sık rastlanan rutin rahatsızlıklardan. Daha çok yemeklerden sonra mide ya da üst kısmında gözlenen rahatsız edici yanma şikayeti sürekli bir hal alırsa, sindirimle ilgili bir problem var demektir.

Mide yanması sık rastlanan rutin rahatsızlıklardan. Daha çok yemeklerden sonra mide ya da üst kısmında gözlenen rahatsız edici yanma şikayeti sürekli bir hal alırsa, sindirimle ilgili bir problem var demektir. Genelde evde uygulanan basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Sürekli mide yanması şikayeti bulunanlar ve zaman zaman şiddetli ağrı yaşayanlar, çözüm olarak işe ilk beslenme düzenini değiştirerek başlayabilir. Asitli yiyeceklerden uzak durmak, herkesin yaygın olarak sorduğu hazımsızlık ve mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna verilen ilk cevaptır.

Mide yanmasının önüne geçmek için öğünlerin küçültülmesi bir diğer çözüm yolu. Daha küçük öğünlerle daha sık yemek yemek mide yanmasını biraz önleyecektir. Ayrıca yatmadan önce yemek yenilmesi de tavsiye edilmiyor.

Mide Yanmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Hazımsızlık ve mide yanması sorunu olanların çoğu, şikayetlerinin genelde yemeklerden sonra başladığını söylerler. Özellikle baharatlı yiyecekler tüketildiğinde mide yanması daha da fazla hissedilmektedir. Kapsaisin isimli güçlü bir madde içeren bazı baharatlar, mide astarını tahriş ettiği için yanma şikayetleri artmaktadır. Beraberinde hazımsızlık, gaz ve şişkinlikte görülebilir. Gazlı içecekler, alkol, süt ve su da mide yanmasının nedenleri arasında. Aslında su, en faydalı içecek olsa da ve uzmanlar tarafından günlük yeterli miktarda tüketilmesi önerilse de gereğinden fazla tüketimi de zararlı. Özellikle yemeklerden hemen sonra aşırı miktarda içilecek su, ciddi anlamda rahatsızlık verici bir hazımsızlığa ve mide yanmasına sebep olur.

Günlük hayatta vücudun ihtiyacı olan ve bizim sağlıklı besinler olarak bildiğimiz bazı yiyecekler bile mide yanması yapabilir. Hangi yiyeceklerin yanma sorununa neden olduğunu anlamak için günlük tüketilen gıdalara dikkat edilebilir, yemek sonrası yanma şikayeti olup olmadığı gözlemlenebilir. Bu sayede hangi yiyeceğin hazımsızlık ve mide yanması yaptığını anlamak daha kolay olur.

Karın ağrısı, aşırı tokmuş gibi hissetme, midenin tıka basa dolu olduğu hissi, geğirme, reflü ve mide bulantısı için, en sık görülen hazımsızlık ve mide yanması belirtileri diyebiliriz. Semptomlara genel anlamda bakıldığında birçok kişinin hayatının belirli dönemlerinde de olsa mide yanmasından şikayet ettiği görülmektedir. Bu bağlamda mide yanması her zaman ciddi bir hastalığın işareti olmayabilir. Hafif semptomlu mide yanması yaşayanlar, tıbbi bir tedaviye gerek kalmadan beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek şikayetlerini ortadan kaldırabilir. Ancak şiddetli hazımsızlık şikayeti yaşayanlar, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurup detaylı muayene olduktan sonra şikayetine göre hazımsızlık ve mide yanması tedavisi ile eski sağlığına kavuşabilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap