Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Diş Sağlığının Önemi Nedir? / Dt. Hikmet HARBALIOĞLU

Ağız ve diş sağlığı, vücudun genel sağlığıyla yakından alakalıdır. Dişler ne kadar sağlıklı olursa, insanların vücudu da o derece sağlıklı ve zinde olur.

 

DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ NEDİR?

 

Ağız ve diş sağlığı, vücudun genel sağlığıyla yakından alakalıdır. Dişler ne kadar sağlıklı olursa, insanların vücudu da o derece sağlıklı ve zinde olur. Diş sağlığına gereken önem verilmeli ve dişlerin günlük olarak bakımı mutlaka yapılmalıdır. Onun haricinde 6 aylık periyodlarla diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ülkemizde genel olarak diş sağlığına gereken önem verilmiyor. Ancak sağlıklı dişlere sahip olmak, basitçe yerine getirilecek kurallara uyduktan sonra hiç de zor değil. Diş sağlığının önemi konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar tarafından uygulanmayan ağız ve diş bakımı neticesinde sağlıksız bir ağız içi ve bakımsız dişler kaçınılmaz olur.

 

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılabilecekler, herkesin bildiği rutin günlük bakım işlemleri. Her gün yemeklerden sonra dişler, mutlaka en az ikişer dakika olmak kaydıyla fırçalanmalıdır. Onun haricinde diş ip ya da ağız gargarası da ekstra temizlik sağlayacaktır. Özellikle yatarken diş fırçalamanın kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor.

Dişlere zarar verilecek eylemlerden kaçınılmalıdır. Dişler oldukça hassastır. Özellikle sert yiyecekler, dişlerin kırılmasına ya da hasar görmesine sebep olabilir. Şeker tüketiminin dişlere büyük oranda zarar verdiği unutulmamalıdır. Şekerli gıdalar çok tüketilirse, dişlerde çürüme oluşabilir. Şekerli gıdaların tüketiminden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

 

Beslenme Faktörü de Diş Sağlığı Üzerinde Etkili Olan Bir Faktör

Dengeli beslenen kişilerde, vücudun vitamin ve mineral dengesi sağlanmış olacaktır. Bu sayede dişler de kullanacaktır. Vitamin alımı yetersiz olursa, dişler de güçsüzlenecektir. Dengeli beslenme vücudu zinde tutacağı gibi dişleri de güçlendirir, estetik açıdan güzel görünüm kazandırır.

Düzenli beslenme, ağız ve diş bakımının ihmal edilmemesi gibi durumlar haricinde periyodik kontrollerin de aksatılmaması gerekmekte. Herhangi bir diş hastalığı varsa, doktorlar bunu erken dönemde teşhis edip gerekli tedaviyi yapabilir.

Sağlıklı diş bakımı için kullanılacak diş fırçası ve macunu gibi bakım ürünlerine de özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Diş fırçası mutlaka diş eti yapısına uygun olmalıdır. Orta sertlikte fırça, diş etleri için uygun özelliktedir. Ayrıca diş fırçaları uzun süreli olarak kullanılmamalıdır. 3 ayda bir fırçanın değiştirilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır. Eğer bu süreden daha kısa bir sürede diş fırçası deforme oluyorsa, diş fırçalama yöntemini düzeltmek gerekiyor. Diş fırçası haricinde diş macununu da yeterli miktarda kullanmak önemli. Fazlası dişlere zarar verir. Bir fırçalamada bir parça macun fazlasıyla yeterli olacaktır.

Diş sağlığı için günlük kurallara dikkat edildiğinde sağlıklı bir ağıza ve dişlere sahip olunabilir. Bu da yaşam kalitesini doğrudan yükseltir.

 

Dt. Hikmet HARBALIOĞLU

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap