Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Dikkat Eksikliği / Psk. Zehra Asena AKYILDIZ

Dikkat eksikliği yaşayan kişilerin, sevmedikleri bir işe odaklanamama gibi bir sorunları vardır. Bununla beraber sevdikleri işe de gereğinden fazla ilgi gösterebilirler.

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Eksikliği Nedir?

İnsanlar yaşamlarının farklı dönemlerinde değişik hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilir. Öyle ki bazı hastalıkların görünme sıklığı, günümüzde fazla yaygındır. Dikkat eksikliği de bunlardan biri. Yaşam koşullarının giderek ağırlaşması, stresli çalışma temposu, insan ve bina yoğunluğunun sürekli artması gibi sebepler, insanların ruhsal durumunda olumsuz etkilere sebep oluyor. Dikkat eksikliği yaşayan kişilerin, sevmedikleri bir işe odaklanamama gibi bir sorunları vardır. Bununla beraber sevdikleri işe de gereğinden fazla ilgi gösterebilirler. Aynı zamanda planlama yapmakta zorluk çekerler. Gerek aile ortamında gerekse iş yerlerinde, odaklanamama nedeniyle başkaları tarafından sürekli uyarı alırlar. Tedavisi yapılmadığında ise maddi sıkıntılara, iş kayıplarına, önemli ailevi sorunlara, alkol bağımlılığına ve depresyona sebep olabilir.

 

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Dikkat eksikliği nedir şeklinde internet üzerinden yapılan araştırmalara baktığımızda, durumun ne kadar ciddi boyutta olduğunu görebiliriz. Hastalığın temelinde, kişilere yanlış eğitim verilmesi ve bunun sonucunda zararlı alışkanlıklar edinilmesi yatmaktadır. Dikkat eksikliği ani oluşan bir hastalık olmamakla birlikte çocukluk çağlarında başlar ve yetişkinlik çağında da görülmeye devam eder. Özellikle son zamanlarda teknolojinin de etkisiyle dikkat eksikliği problemi, toplumun ortak sorunu haline gelmiştir. Sürekli tablet ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlarla etkileşim halinde olanlar, sembollere daha çok önem verip yazma ve okumayı ikinci plana atıyor. Bu da haliyle dikkat eksikliğinin oluşmasına sebep oluyor.

Oldukça hassas bir konu olan dikkat eksikliğinin tedavisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Genelde durumu ileri derecede olanlarla uzman psikiyatrisler tarafından birtakım antidepresan ilaçları verilmektedir. İkinci olarak bilişsel-davranışsal terapi uygulanabilir. Bu gibi terapiler, dikkat eksikliği ileri düzeyde olanlara uygulanır.

Ancak, dikkat eksikliği tedavisi için ilaç kullanmak istemeyenlerin sayısı da hayli fazla. Bu durumda hastalığın derecesi de önemli. Sorununu tıbbi müdahale olmadan çözmek isteyenlere, yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması önerilmektedir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, günlük aktivite rutinlerine sporu dahil etmek, kişilerin psikoloji üzerinde olumlu etkiler oluşturacaktır. Tedavi için kişinin sosyal çevresinden destek de alınabilir. Hastanın yakınında bulunanlar ile işbirliği yapılarak aynı hastalıktan muzdarip kişilerle sosyal arkadaş çevresi oluşturulabilir. Aynı hastalığı taşıyanlar, dikkat eksikliğinin olumsuz etkileriyle başa çıkmada birbirilerine yol gösterici olacaktır.

Dikkat eksikliği tedavisinin ilaçlı ya da ilaçsız yapılacağı öncelikle hastanın genel durumu, sonrasında da kendisi ve yakın çevresinin isteğine göre belirlenir. Dikkat eksikliği bulunan kişilerde, ilerleyen dönemlerde ciddi psikolojik rahatsızlıkların görünme olasılığının yüksek olduğu unutulmamalı ve gerekli tedavi bir an önce yapılmalıdır.

 

Psk. Zehra Asena AKYILDIZ

Psikolog

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap