Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Çağın Hastalığı Kanserden Korunmanın Yolları Neler?

İyileşmesi zaman alan, zorlu bir tedavi süreci gerektiren kanser, farklı türleriyle giderek yaygınlaşmaya devam ediyor.

İyileşmesi zaman alan, zorlu bir tedavi süreci gerektiren kanser, farklı türleriyle giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Yaş ve cinsiyet farketmeksizin her yaş grubunda görülmesinden dolayı, çağımızın hastalığı olarak nitelendirilmekte. Bazı durumlarda erken teşhis ile kolay şekilde tedavi edilebilirken, bazı kişilerde ise son evreye kadar belirti vermediği için farkedilemiyor. Bu durumda uygulanan tedavi yöntemleri de çeşitlilik gösteriyor. Ancak her ne olursa olsun, vücuttaki normal hücrelerin kötü hücrelere dönüşerek çoğalmasıyla vücut düzenini tamamen bozan hastalık, tedavi edilse bile ileri de tekrarlama riski de maalesef ki var. Aslında her hastalığın temelinde olduğu gibi kanserin temelinde de bağışıklık sistemi yatar. Bazı noktalara dikkat edilerek kansere yakalanma riski minimize edilebilir. Kanserden korunma yolları neler diyecek olursak; bireysel olarak alınacak birtakım tedbirlerle birçok kişinin korkulu rüyası olan kanserden korunmak mümkün.

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

  • Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi: Beslenme düzeni ile kanser arasında büyük bir bağlantı var. Eğer düzenli beslenilirse, hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulursa ve günlük olarak bol bol su tüketilirse, kansere yakalanma riski azaltılabilir.
  • Düzenli spor yapılması: Artık şunu kesin olarak biliyoruz ki, sağlıklı bir yaşam için spor hayatımızın bir parçası olmalı. Kas gücünün yerinde olması, kanser dahil birçok hastalığa karşı vücudu kalkan gibi korur. Bunun için de her gün düzenli olarak belirli bir süre yürüyüş ya da basit egzersizler yapılabilir.
  • Sigara ve alkolden uzak durulması: Sigara ve alkol, insan sağlığına çok büyük zararlar verir. Bu tip alışkanlıkları bulunan kişilerde kanser çok daha fazla görülür. Sigaranın sadece içen kişiye değil çevresindekilere de zarar verdiği unutulmamalı ve sigara içilen ortamda bile bulunulmamalı. Bu alışkanlıklara hiç başlamamak ya da bir an önce bırakmak, kanserden korunmanın yolları arasında bulunmaktadır.
  • Raf ömrü uzatılmış gıdalardan uzak durulması: Günümüzün belki de en büyük tehlikelerinden biri raf ömrü uzatılmış gıdalar. Bir besin maddesinin içinde ne kadar katkı maddesi varsa, insan vücuduna vereceği zarar da o kadar büyüktür. Bu nedenle her yiyeceğin mevsiminde tüketilmeye çalışılması ilk dikkat edilmesi gerekendir. Onun haricinde market raflarında ışıltılı ambalajıyla insanı cezbeden hazır gıdalar yerine evde hazırlanmış organik yiyecekler tercih edilmelidir.

Kanserden korunmak için yapılabilecekler konusunda dikkatli davranıldığında, hastalığa yakalanma riski önemli ölçüde düşer. Unutulmamalıdır ki güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudu sadece kanser değil birçok hastalığa karşı maksimum düzeyde korur.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap