Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Boyun Fıtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Masa başı bir işiniz varsa ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız doğrudan boyun fıtığı riski altındasınız demektir.

Masa başı bir işiniz varsa ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız doğrudan boyun fıtığı riski altındasınız demektir. Boyun fıtığı bilgisayar başında hareketsiz şekilde çok uzun zaman geçirme, zorlama, travma, kaza ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak disklerin işlevini kısmen kaybetmesi şeklinde tanımlanan bir hastalıktır. Diskin fonksiyonu bozuldukça dış tabakada yırtılmaya sebep olur. Disk merkezi oluşan yırtıktan çıkıp omurilik kısmına taşar sonuçta da boyun fıtığı meydana gelir. Boyun fıtığı genellikle 20 ila 40 yaş arası kişilerde özellikle yoğun çalışma temposu yaşayanlarda görülür.

Boyun Fıtığının Nedenleri

Boyun fıtığının nedenleri arasında uzun süre masa başında vakit geçirmek ilk sırada gelir. Bununla birlikte vücudunu gün içinde çok kullanan kişilerde de görülme riski fazladır. Ters bir hareket yapmak, ağır yük kaldırmak, trafik kazası, yüksekten düşme, itme kuvvetine yönelik çalışma temposu gibi nedenler, boyun fıtığına neden olabilmektedir. Bununla birlikte son zamanlarda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarının uzun süreli kullanımı da boyun fıtığı açısından tehdit oluşturur. Boyun eğili şekilde çok uzun süre ekrana bakmak ya da telefonla konuşurken birçoğunun yaptığı gibi telefonu boyna kıstırmak, boyun fıtığını resmen çağırmakla eş değerdir.

Kesin olarak belirtilmese de boyun fıtığının oluşmasının sebepleri arasında genetik faktörler de sayılmaktadır.

Boyun Fıtığının Belirtileri

Boyun fıtığının belirtileri kişilerin günlük aktivitelerini yerine getirmesinde zorlanacağı kadar şiddetli olabilir.

Boyun ağrısı başta olmak üzere sırt, kol ve omuza yayılan şiddetli ağrı, el becerilerinin giderek zayıflaması, kol ve parmaklarda uyuşma, his kaybı, kol v ekol kaslarında kuvvet kaybı, elektriklenme, kolda incelme ve reflekslerde zayıflama gibi belirtiler, boyun fıtığı belirtileri olarak bilinmektedir.

Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun fıtığının tedavisi için öncelikle tanı koyulur. Ağrının cinsi ve bölgesini tespit edecek birtakım tanı yöntemleri uygulanır. Buna ek olarak duyu ve kuvvet kaybı gibi bulgular da değerlendirilmeye alınarak teşhis koyulur. Boyun fıtığı çoğu zaman herhangi tıbbi bir tedavi gerektirmez. Kendiliğinden iyileşir. Ağrısı ve his kaybı devam edenler için günümüz teknolojisinde tedavi seçeneği çoktur. Boyun fıtığı tedavisi, ağrıyı azaltmaya yönelik olarak yapılır ve bunun için genelde ilaç tedavisi uygulanır. Fizik tedaviyle iyileşme süreci desteklenir.

İlaç ve fizik tedavi uygulamasından sonuç alamayanlar için en son çare boyun fıtığı ameliyatı. Operasyonla sinire baskı yapan dik çıkarılır. Boyun fıtığı ameliyatı, günümüz teknolojik gelişmelerinin doğal bir sonucu olarak son zamanlarda daha kolay ve iyileşme sürecini kısaltacak şekilde yapılabiliyor.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap