Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? / Dr. Onur ÇUBUKÇU

Güçlü bir bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korumada kalkan görevi görür.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Bağışıklık Sistemi, Canlıların Vücudunu Hastalıklara Karşı Korumada En Önemli Etkiye Sahiptir

Güçlü Bağışıklık Sisteminin Önemi Nedir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korumada kalkan görevi görür. Bağışıklık sistemini güçlü tutan kişiler, kendi vücudunu bakteri, virüs ve parazit gibi tüm zararlı patojenlere karşı koruma avantajına sahip olur.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek için yapılması gerekenler nelerdir kısaca anlatalım.

  • * Bağışıklık sistemini güçlendirmek için D vitamini en gerekli şeydir. Doğal yollardan, direk güneşten alınacak olan D vitamini, vücut sağlığını korumanın ilk adımıdır. Daha çok kış aylarında çıkan güneşin UV radyasyon seviyesi çok düşük olduğundan bu mevsimde güneşin tadını çıkarmanın yapılabilecek en iyi aktivite olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.
  • * Bol bol egzersiz yapılması, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler arasında bulunur. Her şeyin kararında olanı iyidir ya, aşırıya kaçmadan yapılacak spor hareketleri de bağışıklık sistemini koruyucu etki gösterecektir.
  • * Sıvı tüketiminin yetersiz olması, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırır. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatır, hastalıklara davetiye çıkarır. Eğer günlük olarak yeterli miktarda sıvı tüketilirse, vücudun bağışıklık sistemi güçlenecektir.
  • * Uyku, bağışıklık sistemi için en önemli hususlardan biridir. Güne daha iyi başlamak için vücudunuza hak ettiği dinlenmeyi verirseniz, enfeksiyonlardan daha az etkilenecek olduğunuzu unutmayınız.
  • * Sigara ve alkol, bağışıklık sisteminin en güçlü düşmanıdır. Çünkü nikotin, bağışıklık sisteminde önemli bir görev üstlenen organların işlevini bozar ve patojenlere karşı vücut savunmasız hale gelir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenlerin, sigara ve alkolden uzak durması önerilir.

Evet, doğal yollarla bağışıklığı güçlendirmenin yollarından bahsettik. Ancak en önemlisini henüz anlatmadık. Tabi ki beslenme, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmaksızın bağışıklık sistemini diri tutmada anahtar görevi görüyor. Düzenli çalışan bir bağışıklık sistemi için vücudun günlük olarak birçok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu da en iyi şekilde doğal besinlerden alınabilir. Tam tahıllı ürünler, yüksek lif içeren gıdalar, taze sebze ve meyveler, sağlıklı kuruyemişler... Bunların hepsi vücut direncini düşüren virüslere karşı etkili birer silah niteliğindedir.

Brokoli, soğan, sarımsak, havuç, ıspanak, turunçgiller ve domates, "bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?" sorusuna yanıt arayanların bolca tüketmesi gereken besinlerdir. Bir de, her sebze ve meyvenin mevsiminde tüketilmesi, sağlık açısından daha yararlıdır. Özellikle son zamanlarda market raflarını süsleyen, albenisi yüksek paketli hazır gıdaların faydasından çok zararı olduğunu da unutmamak gerekir.

Sağlıkla kalın...

 

Dr. Onur ÇUBUKÇU

Ozon & Antiaging & Getat

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap