Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Radyofrekans Ve Mikrodalga Ablasyon / Doç. Dr. Feyzi Gökosmanoğlu (Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı)

Tiroid nodüllerinin tedavisinde ablasyon yöntemleri, güvenli, etkili, çok konforlu bir tedavi biçimidir.

GUATR VE TİROİD NODÜLLERİNDE

DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR TEDAVİ YÖNTEMİ:

RADYOFREKANS VE MİKRODALGA ABLASYON

 

Radyofrekans Ablasyon, guatr ve tiroid nodüllerinin tedavisinde 2006 yılında, Mikrodalga Ablasyon ise 2010 yılında dünyada uygulanmaya başladı. Son zamanlarda dünyada ameliyatsız tedavi yöntemleri popülarite kazanmaktadır. Tiroid nodüllerinin tedavisinde ablasyon yöntemleri, güvenli, etkili, çok konforlu bir tedavi biçimidir. Her gün daha da popüler hale gelmektedir.

Yıllardır tiroid nodülleri tedavisinde tek seçenek tiroidektomi (cerrahi, ameliyat) ile tiroid bezinin alınmasıydı. Hastalar ameliyat sonrası geri kalan ömrü boyunca tiroid hormonu ilacı kullanmak zorunda kalıyorlardı. Ayrıca ameliyat sırasında anesteziye bağlı riskler ve boyunda kalıcı ameliyat kesi izinin kalması hastaları endişelendirmekteydi.

Son zamanlarda guatr (zehirli, zehirsiz) ve tiroid nodülü tedavisinde heyecan uyandıran devrim niteliğinde olan ablasyon yöntemi uygulanmaya başladı. Bu yöntem ile kesi yapılmaz, sadece bir iğne deliğinden girilerek guatr ve tiroid nodülleri iğne ucundan verilen kontrollü alternatif akımla nodül içinde ısı artışı ile nodül harabiyeti sağlanır. Ameliyatsız, lokal uyuşturularak ağrısız, kesi yapılmadan ve işlem 30 dakika sonra hayatınıza kaldınız yerden devam edebileceğiniz çok başarılı, etkili, güvenli ve konfor ötesi bir tedavi yöntemidir. Ablasyon işlemi hasta ve nodülün özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 15-25 dakika sürer. İşlemden 30 dakika sonra hasta evine gönderilmektedir.

Radyofrekans ve Mikrodalga Ablasyon ile guatr ve tiroid nodülleri tedavi edilmektedir. Tiroid nodüllerine bağlı şikâyetleri (boğazda bası bulguları, boyunda şişlik, yutkunma problemleri, nefes darlığı, öksürük) olan hastalarda uygulanmaktadır. Son zamanlarda 10 mm’nin altındaki papiller tiroid kanserde ve kansere bağlı lenf nodu tutulumunda da uygulanabilir. Mevcut klinik raporlar ve çalışmalarda ablasyon yönteminin, düşük riskli papiller tiroid kanser tedavisinde etkinli ve güvenli olduğu gösterilmiştir. Düşük riskli papiller tiroid kanseri hastaların ilk basamak tedavisi için yeni bir seçenek olması beklenmektedir. Kalsiyum yüksekliği ile giden hiperparatiroidin (paratiroid adenomlar) ablasyon yöntemi ile tedavi edilmesi son günlerdeki en güncel gelişmedir.

Ablasyondan sonra ilk 3 ay içinde nodülün hacmi % 33-58, 6-12 ay içinde ise  % 60-90 oranında küçülür. Tamamen kaybolması yıllar alabilir. Ama küçülmeye başladığı andan itibaren klinik semptomlar ve şikâyetler ortadan kalkar.

 

Ablasyon Yönteminin Avantajları Nelerdir ?

  • Ameliyatı riskli olan veya ameliyattan korkan hastalara rahat bir tedavi imkanı sunar
  • Ömür boyu ilaç kullanımı gerektirmez
  • İyileşme oranı oldukça yüksektir, iyileşme dönemi rahat ve kolaydır
  • Ameliyata göre risk ve komplikasyonları çok azdır
  • Hastalar işlem günü evlerine ve günlük yaşamlarına dönebilir
  • Hasta bayıltılmaz, narkoz kullanılmaz, sadece lokal anestezi ile işlem yapılır
  • Dikiş ve yara izi bırakmaz

Ayrıca kliniğimizde kistik tiroid nodülleri tedavisinde Alkol Ablasyon işlemi de uygulanmaktadır. Tiroid nodüllerinde ve guatrda, radyofrekans, mikrodalga ve alkol ablasyon işlemlerinde hasta memnuniyet oranları oldukça yüksektir.

 

Doç. Dr. Feyzi GÖKOSMANOĞLU

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap