Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korumada kalkan görevi görür.

Bağışıklık Sistemi, Canlıların Vücudunu Hastalıklara Karşı Korumada En Önemli Etkiye Sahiptir

Güçlü bir bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korumada kalkan görevi görür. Bağışıklık sistemini güçlü tutan kişiler, kendi vücudunu bakteri, virüs ve parazit gibi tüm zararlı patojenlere karşı koruma avantajına sahip olur. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek için yapılması gerekenler nelerdir kısaca anlatalım.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için D vitamini en gerekli şeydir. Doğal yollarda, direk güneşten alınacak D vitamini, vücut sağlığını korumanın ilk adımı. Daha çok kış aylarında çıkan güneşin UV radyasyon seviyesi çok düşük olduğundan bu mevsimde güneşin tadını çıkarmak yapılabilecek en iyi aktivite.
  • Bol bol egzersiz yapılması, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler arasında. Her şeyin kararında olanı iyidir ya, aşırıya kaçmadan yapılacak spor hareketleri de bağışıklık sistemini koruyucu etki gösterir.
  • Sıvı tüketiminin yetersiz olması, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırır. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatır, hastalıklara davetiye çıkarır. Eğer günlük olarak yeterli miktarda sıvı tüketilirse, vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.
  • Uyku, bağışıklık için en önemli hususlardan biridir. Güne daha iyi başlamak için vücuduna hak ettiği dinlenmeyi verenler, enfeksiyonlardan daha az etkilenirler.
  • Sigara ve alkol, bağışıklık sisteminin en güçlü düşmanı. Çünkü nikotin, bağışıklık sisteminde önemli bir işlev üstlenen organların işlevini bozar ve patojenlere karşı vücut savunmasız hale gelir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenlerin, sigara ve alkolden uzak durması önerilir.
  • Evet, doğal yollarla bağışıklığı güçlendirmenin yollarından bahsettik. Ancak en önemlisini henüz anlatmadık. Tabi ki beslenme, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmaksızın bağışıklık sistemini diri tutmada anahtar görevi görüyor. Düzenli çalışan bir bağışıklık sistemi için vücudun günlük olarak birçok vitamin ve minerale ihtiyacı var. Bu da en iyi şekilde doğal besinlerden alınabilir. Tam tahıllı ürünler,yüksek lif içeren gıdalar, taze sebze ve meyveler, sağlıklı kuruyemişler hepsi vücut direncini düşüren virüslere karşı etkili birer silah niteliğinde.

Brokoli, soğan, sarımsak, havuç, ıspanak, turunçgiller ve domates, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı sorusuna yanıt arayanların bolca tüketmesi gereken besinler. Bir de, her sebze ve meyvenin mevsiminde tüketilmesi, sağlık açısından daha yararlı. Özellikle son zamanlarda market raflarını süsleyen albenisi yüksek paketli hazır gıdaların faydasından çok zararı olduğunu unutmamak gerek!

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap