Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Okumak ve Meslek Sahibi Olmak: Değer Mi, Boşa Mı? / Uzm. Dr. Muhammed Sani ÇEVİK

Son zamanlarda giderek artan, sağlık sektörü ile başlayan ve giderek hemen hemen her meslek gurubuna sıçrayan mesleği itibarsızlaştırma polemikleri ve beraberinde gelen “Boşuna mı Okuduk?” söylemleri. Bu söylemler gerçekten söylendiği gibi basit veya boş mu?

Okumak ve Meslek Sahibi Olmak: Değer Mi, Boşa Mı?

 

Son zamanlarda giderek artan, sağlık sektörü ile başlayan ve giderek hemen hemen her meslek gurubuna sıçrayan mesleği itibarsızlaştırma polemikleri ve beraberinde gelen “Boşuna mı Okuduk?” söylemleri. Bu söylemler gerçekten söylendiği gibi basit veya boş mu?

Okuma, bilginin kapısını açan bir anahtar olup ancak bu anahtarı elde etmek ve kullanmak, önemli bir çaba gerektirir. Okumanın önemini anlamadan, okuyan kişilerin ve bunun sonucunda ise meslek sahibi olanların emeklerini küçümseyen veya itibarsızlaştıran kişi veya topluluklara karşı bir uyarıda bulunmak gerekir.

Meslek sahibi olmak, yıllar süren çaba ve fedakârlık gerektirir. Herhangi bir alanda uzmanlaşmak demek, saatlerce süren bir çalışma sonucuyla öğrenme ve gelişme, çoğu zaman kişisel zamanı, aileye ayrılan zamanı ve dinlenme zamanını feda etmek anlamına gelir. Ama verilen emek ve yapılan fedakârlıklar, genellikle anlaşılmaz veya görmezden geliniyor.

Ancak meslek sahibi olmanın bu zorlu yolu, toplumun işleyişini sürdürme ve kalkındırma için vazgeçilmezdir. Hastaları iyileştiren doktorlar, geleceği şekillendiren öğretmenler, altyapıyı güçlendiren mühendisler ve daha birçok meslek mensubu, toplumun refahını sağlar.  Bilgi ve becerileriyle topluma hizmet ederler ve bu da bir ülkenin ilerlemesi için gereklidir.

Ancak ne yazık ki, bu emekleri küçümseyen veya itibarsızlaştırmaya çalışan kişi veya topluluklar, meslek sahiplerini sıklıkla haksız eleştirilere tabi tutarlar. Bu tür tutumlar, toplumun işleyişini zorlaştırırken insanların da bu değerli meslekleri tercih etmesini engeller.

Meslek sahiplerinin emeği ve bilgi edinimi, toplum için önemlidir ve saygıyı hak eder. Kuran'ın ilk olarak "Oku!" emriyle başlaması, okumanın İslam'daki önemini vurgular. İslam'a göre her mümin, ilim ve bilgi arayışı içinde olmalıdır. Yunus Emre'nin deyişiyle de "ilim kendini bilmektir." İlim ve irfan sahipleri okumanın kıymetini bilir, okuyan kişilerin hakkını ve hukukunu korur ve gözetir.

Kısaca, okumak insanın kendisini ve çevresini anlama ve öğrenmesi için önemli iken okumanın ve uzmanlık kazanmanın değeri, küçümsenerek veya itibarsızlaştırılarak ancak toplumsal kalkınma ve toplumsal barışa zarar verildiği bilinmelidir. Aynı zamanda meslekler kişilerin ve toplumun refahını arttırmaya yönelik olması nedeniyle mesleğin itibarsızlaştırmaya başlanması kişinin hak ve hukukuna zar verdiği anlamına da gelebilir.

Haklarımıza zarar veren eylemlerden kaçınmak ne kadar mantıklı ise mesleklere ve meslek mensuplarına gereken saygı göstermek de aslında kendi haklarımıza göstermiş olduğumuz saygıyı gösterir. Bu yolda emek veren herkese saygı göstermek ve toplumun gelişimine katkı sağlayan meslek sahiplerine teşekkür etmek, hepimizin sorumluluğundadır.

 

Uzm. Dr. Muhammed Sani ÇEVİK

Sağlık Hukuku Uzmanı

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap