Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

KALP PİLİ / Uzm. Dr. Ahmet Yanık (Kardiyoloji)

Kalbin uyarı oluşturma sisteminde ya da oluşan uyarıyı ileten elektrik iletim sisteminde ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılan, batarya ve lead denilen parçalardan oluşan tıbbi cihazlara kalp pili denir.

KALP PİLİ

   

   

Kalp Pilinin Tanımı

Kalp, elektriksel uyarı oluşturma ve iletme özelliğine sahip bir organdır. Kalp normalde dakikada 60 ile 100 atım arasında atar. Kalbin uyarı oluşturma sisteminde ya da oluşan uyarıyı ileten elektrik iletim sisteminde ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılan, batarya ve lead denilen parçalardan oluşan tıbbi cihazlara kalp pili denir.

 

Kalp Pili 

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir?

  • * Kalıcı kalp pilleri
  • * İmplante edebilen Cardiyoverter – Defibrilatörler (ICD)
  • * Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp pilleri (3 kablolu kalp pilleri-CRT)

 

Kalp Pili Nasıl Takılır?

Kalp pili takılması işlemi,  anjio yapılan kateter laboratuvarlarında yapılır. İşlem süresi takılan pilin çeşidine göre değişmekle birlikte ortalama 45-90 dakika arasındadır. İşlem sırasında hastaya sedasyon (uyku hali) uygulanır ve pilin takılacağı alan lokal anestezi ile uyuşturulur.  Göğüs ön duvarında köprücük kemiğinin 2 cm kadar altından, 4-5 cm kesi yapılarak, buradaki toplardamarlar yardımıyla kalp pilinin kabloları olan elektrotlar kalbe doğru ilerletilir. Daha sonra elektrotların kalp pili jeneratörü ile bağlantıları yapılır ve takiben kalp pili jeneratörü hazırlanan yere konularak işlem tamamlanır.

 

Kalp Pili Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kalp pili takılması işlemi yapılan hastalar ortalama olarak 2 gün hastanede takip edilir ve bu süreçte sorun olmayan hastalar taburcu edilir. Hastaların pil takılan bölgeleri enfeksiyondan korumak için 10-14 gün kadar düzenli pansuman yaptırmaları gerekir. Yaklaşık 2 hafta sonra dikişler alınır. 1. ayda pil kontrolü yapılır ve hasta daha sonra düzenli olarak ortalama 6 ayda bir, pil kontrolü için doktoruna başvurur.

 

Kalp Pili Ömrü Ne Kadardır?

Kalp pillerinin süresi hastanın ihtiyacına ve pilin türüne göre değişmekle birlikte ortalama 6-10 yıl arasındadır. Pil kontrol cihazı ile hastalar ortalama 6 ayda bir kontrol edilir. Bu kontrollerde pilin ne kadar ömrü kaldığı anlaşılabilir. Pil ömrü azaldığında hastaya batarya replasmanı yapılır ve sadece jeneratör kısmı değiştirilir.

 

Kalp pili olan hastalar nelere dikkat etmelidir?

  • Kalp pili bulunan hastalar cep telefonu ile konuşurken, cep telefonunun pil jeneratöründen 15-20 cm uzakta olması önerilir. Hastanın pilin olmayan taraftaki kulaktan telefonla konuşması uygundur. Pilin olduğu tarafta, göğüs cebinde telefon taşınmaması gerekir.
  • Hava alanları, alışveriş merkezleri gibi birçok yerde kullanılan X-Ray tarama cihazlarından geçildiği zaman kalp pili programında değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle kalp pili hastalarının X-Ray cihazından geçmemesi önerilmektedir.
  • Uçağa binmekte ve seyahat etmekte bir sakınca yoktur.
  • Röntgen çekimi, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerin yapılmasında bir sakınca yoktur. Manyetik rezonans (MR) cihazları ile yapılacak çekimlerden önce mutlaka kendi hekimleri ile görüşmesi gerekmektedir.

 

Uzm. Dr. Ahmet YANIK

Kardiyoloji Uzmanı

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

18 Aralık 2022, 17:29

Kalp hastalıklarının kesin tedavisi ameliyat mı?

Yorum Yap