Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Skolyoz ve Sırt Çantası

Ağır eşyaların (çanta, bavul, evrak çantası, çanta ve sırt çantası gibi) taşınması omuzlarda, sırtta ve boyunda gerginliğe neden olabilir.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, çocukluk döneminde kötüleşebilen bir omurga deformitesidir. Büyüme döneminde ele alınmazsa, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ciddi bir sorun haline gelebilir. Skolyoz, postüral dengesizlik ve instabilite sorunudur. Bu nedenle skolyoz ve sağlıklı duruş için dengeli sırt çantası tercih etmeliyiz. Skolyoz erken ergenlik döneminde mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. Omurga eğriliği, büyüme döneminde tespit edilip tedavi edilirse çoğu zaman ameliyatsız olarak düzeltilebilir. "Ortopedik" terimi, bu önemli kemik büyümesi dönemine dayanarak kelimenin tam anlamıyla "düz çocuk" anlamına gelir. Bu, kemik deformitesinin ameliyat olmadan düzeltilebildiği zamandır. Ağırlıklı olarak kız çocuklarında bulunan bu rahatsızlık sadece Türkiye`de skolyoz hastası en az 150.000 çocuk olduğu tahmin ediliyor. İstanbul`da skolyoz ve sırt çantasının etkilerini araştırması yapan kurumlar bulunuyor. İstanbul Skolyoz Okulu da bu konuda hastalara yardımcı oluyorlar.

Ağır Sırt Çantası Durumu Kötüleştirir mi?

Her çocuğun hayatında bir sırt çantası gereklidir. Çocuklar okula ağır alet ve kitap getirdiğinden, giderek artan sayıda çocuk, düzeltilemeyecek kadar kötüleşen sırt problemlerinden muzdariptir. Bu şekil bozuklukları, ağır eşyaların (ağır bir çanta veya sırt çantası gibi) sırtta taşınmasından kaynaklanır. Ağır sırt çantaları çocukların omurgasını zorlar ve sırt ağrısına neden olabilir. 10 yaşından küçük çocuklarda sırt ağrısı ve sırt deformiteleri çok yaygındır. Omurganın anormal eğriliği dışında, ağır sırt çantası taşıyanların karşılaştığı diğer sorunlar arasında kas ve sırt ağrısı, aşırı yorgunluk, kötü vücut duruşu ve omuz ve boyun ağrısı bulunur.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, çocuğunuzun sırt çantası çok ağırdır:

  • Boyun ve sırt ağrılarından şikayetler.
  • Sırt çantasının ağırlığını dengelemek için öne eğilmek.
  • Duruşla ilgili sorunlar, örneğin, bir omuz diğerinden daha yüksek olabilir.
  • Boyun veya üst sırt ve omuzlarda kas gerginliği.
  • Omurganın yanlış hizalanması.

Ağır eşyaların (çanta, bavul, evrak çantası, çanta ve sırt çantası gibi) taşınması omuzlarda, sırtta ve boyunda gerginliğe neden olabilir. Çocuğun vücudu, öne eğilerek ek ağırlığı telafi etmeye çalışacaktır; bu, vücudun omurgayı hizadan çıkaran bir pozisyon almasını sağlayabilir. Ayrıca kası yıpratabilir ve zayıflatabilir; bu da kötü duruşa yol açar.

Kişi ne kadar uzun süre ekstra ağırlık taşırsa, durum ve vücut duruşu o kadar kötüleşir. Zamanla, kişi ağrı, esneklik sorunları, sertlik ve hareket açıklığında azalma yaşayabilir. Bu, kişinin yaralanma potansiyelini artırabilir. Ayrıca boğaz veya boyun tutulması, sırt ağrısı, baş ağrısı ve ağrılı omuzlara neden olabilir.

Özetle, ağır sırt çantaları ve sırt taşımak, omurga eğrisini aşağıdaki şekillerde etkiler:

  • Tek taraflı strese neden olarak baskın tarafa doğru eğilmenizi sağlar.
  • Dengesiz ağırlık dağılımına neden olarak kişinin dik duruşunu koruma yeteneğini etkiler.
  • Ağır eşyalar kişinin doğal yürüyüşünü etkiler.
  • Boyun ve omuz bölgesinde kas sertliğine neden olarak günlük işleyişi engelleyebilir ve boynun tüm hareket açıklığını azaltabilir.

Bir çocuğun sırt çantası, çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10 ila 15'ini geçmemelidir. Tüketici Raporları anketine göre , çocuğun ağırlığının en fazla yüzde 10'u tercih edilir. Başka bir deyişle, sırt çantası ne kadar hafif olursa, çocuğun sağlığı için o kadar iyidir. En iyisi sırt çantası veya çanta takarken çocuğun duruşuna dikkat etmektir. Çocuk öne eğilir veya eğilirse, eşya çok ağırdır. Sırt çantalarını tek omzunda taşıyan çocuklar (ve ağır evrak çantaları ve valizler taşıyan yetişkinler) de yaralanmaya eğilimlidir. Bu, tüm ağırlığı tek bir tarafa uygular, böylece çocuğun ekstra ağırlığı telafi etmeye çalışırken eğilmesine neden olur. Bu, omuz ve sırtta rahatsızlığa neden olarak yaralanmaya neden olabilir.

Türkiye`de skolyoz ve sırt çantası etkilerinin yapıldığı bir araştırma çalışmasına göre Türkiyede çocukların gereğinden fazla ağır çanta taşıdıkları ve bu nedenle erken yaşta bir çok çocukta omuz ve sırt sorunları oluştuğu gözlemlenmiştir.

Ağır Sırt Çantası Skolyoza Sebep Olur Mu?

Ağır sırt çantalarının neden olduğu sağlık sorunları, sorun zamanında tespit edilirse önlenebilir. Ebeveynlerin daha önce belirtilen işaretleri zamanında tanımlamaları gerekir. Belirtilerden herhangi biri fark edilirse, nedenini anlamak için bir uzmanla temasa geçmek önemlidir. Önlem almak çok önemlidir.

 Ağır bir sırt çantası nedeniyle boyun, omuz ve sırtta gerginlik yaşayan çocuklar ve yetişkinler için bazı germe hareketleri ve egzersizler yardımcı olabilir. Üst-trap ve göğüs esnemeleri, sırt ve omuzdaki kasların esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir ve ayrıca duruşun bozulmasını önleyebilir. Sırt ve karın kasları, duruşu iyileştirmek ve uzun süre ağır eşyaları taşımanın yükünü hafifletmek için de güçlendirilebilir.

 Bir sırt çantasının vücut üzerindeki yükünü azaltmak için genel fiziksel zindeliği korumak da önemlidir. Ağır eşyaların (çanta, bavul, evrak çantası, çanta, sırt çantası dahil) taşınması ile skolyoz arasında bağlantı yoktur.

Skolyoz, omurganın yana doğru eğrildiği bir durumu ifade eder. Bu durumun belirtileri arasında düzensiz bir bel, diğerinden daha yüksek bir kalça veya bir tarafta daha belirgin bir omuz bıçağı bulunur. Skolyoz, yaşlarına bakılmaksızın insanları etkileyebilir, ancak en az 11 yaşındaki çocuklarda daha yaygındır. Ergenlikten önce büyüme kusurları yaşayan çocukları etkiler (ancak daha yaşlı yetişkinleri de etkileyebilir). 

Kızların ayrıca kavisli bir omurgaya sahip olma riski daha yüksektir ve bu durumdan genetik de sorumlu olabilir. Bir aile üyeniz varsa, skolyozunuz olabilir. Skolyoz semptomları her zaman belirgin değildir, ancak hafif skolyoz vakaları olanlar genellikle sol veya sağ tarafa daha fazla eğilirler. Ayrıca omurganın eğriliği nedeniyle düzensiz omuzlara, kalçalara ve köprücük kemiklerine sahiptirler. Özetle skolyoz, ne kadar aşırı olursa olsun, eşya taşımaktan kaynaklanmaz. 

Sırt çantaları skolyoza neden olmamasına rağmen, ağır eşyaların taşınması diğer omurga problemlerine neden olabilir. Bu genellikle sırt çantası çok ağırsa ve kayışlar çok gevşekse veya çocuk ekstra ağırlığı telafi etmek için öne doğru eğildiğinde geçerlidir; bu da omurganın yanlış hizalanmasına neden olur.

Ağır sırt çantaları, çantalar, valizler, evrak çantaları ve cüzdanların sürekli kullanımı kas zayıflığına ve yorgunluğa neden olabilir. Bu, omurgayı hizalamanın dışına iter. Ayrıca çocuklarda ve gençlerde (omurga bu yaşlarda hala gelişmekte olduğundan) kötü duruş ve skolyoza yol açan diğer durumlara neden olur. Daha önce de belirtildiği gibi ağır eşya taşımak skolyoza neden olan durumlara yol açabilir. Bu nedenle çantalar, valizler, evrak çantaları, cüzdanlar ve sırt çantaları üzerindeki aşırı kilo skolyozu kötüleştirebilir ve ayrıca omurgadaki eğriliği kötüleştirebilir.

 Ağır bir yük, zaten kavisli bir omurgayı zorlayabilir ve böylece hafif bir skolyoz vakasının şiddetli olmasına neden olabilir. Bu durumun düzeltilmesi için tedavi veya ameliyat gerekebilir. İstanbul`da skolyoz ve sırt çantası araştırmaları yapan ve ameliyat olmadan tedavi ile çözüm bulmaya çalışan İstanbul Skolyoz Okulu sırt çantası sebebiyle oluşan rahatsızlıklarda hastalara yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap