Doktor Uzman / Sağlık Kenti Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Gelecek: "Sağlık Hukuku" / Dr. Oğuzhan Kral

Sağlık hukuku denildiğinde biz hekimler ve sağlık çalışanlarının aklında pek de bir fikir belirmiyor aslında. Çünkü sağlık hukuku birçok kişi için keşfedilmemiş yeni bir alan.

GELECEK: ’’SAĞLIK HUKUKU’’

 

Sağlık hukuku denildiğinde biz hekimler ve sağlık çalışanlarının aklında pek de bir fikir belirmiyor aslında. Çünkü sağlık hukuku birçok kişi için keşfedilmemiş yeni bir alan. Öncelikle sağlık hukukunun tanımını yapmak gerek. Sağlık hukuku nedir? Tıbbi uygulamalardan kaynaklanan sağlık personelinin hak ve yükümlülükleri, yasal sorumluluğu, hasta hakları, gibi konuların ele alındığı bir alandır. Sağlık çalışanlarının görevlerini yaparken oluşabilecek komplikasyonlar dışında tıbbi malpraktis durumlarıyla ilgilenir.

 Aslında sağlık hukuku sağlık çalışanının kendini koruması için bilmesi gereken en önemli alanlardan birisidir. Günümüzde bütün sağlık çalışanları çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Hekimler çok fazla hasta muayene yapmak zorunda bırakılıyor. Hemşireler çok fazla hastanın bakımını üstlenmek zorunda bırakılıyor. Teknikerler çok fazla hastaya işlem yapmak durumunda bırakılıyor. Bu kadar yoğun ve hata yapma korkusuyla çalışılan bir ortamda sağlık hukukunu bilmeyince de vay halimize demekten başka çare kalmıyor maalesef. Çünkü bu kadar yoğun çalışma ortamında bizden başka kimse bizi düşünmüyor. Kimse bizi korumak için bir şey yapmıyor. Ufacık bir sosyal medya mesajı ile şikayet edilip anında cevap veriliyor yetkililer tarafından. Ama bizim bir sorunumuz olduğu zaman süreç uzatıldıkça uzatılıyor. Bu kadar kimsenin bizi savunmadığı bir ortamda bizim de kendimizi savunmak için sağlık hukuku bilmemiz zorunlu kılınıyor.

Peki, sağlık hukukunu bilmeyip şikayet edildiğinde ne olacak? Tabi ki profesyonel bir ekip tarafından destek alınması gerek. Örneğin hasta olduğumuzda doktorumuzu seçerken onun alanında ne kadar uzman olduğuna bakarız. Hatta doçent profesör olmasına dikkat gösteririz. Çünkü alanında ne kadar uzmanlaşmış ne kadar spesifikleşmiş ise daha iyi olduğunu düşünürüz. Hayatımızın her noktasında yardım alırken o işin uzmanından yardım alırız ki işimizi şansa bırakmayız.

Biz Medikal Malpraktis derneği olarak kendini geliştirmek sağlık hukukunu öğrenmek isteyen sağlık çalışanlarımızın yanındayız. Aynı zamanda herhangi bir konuda destek almak istedikleri zaman da alanında uzman ekibimiz ile yanlarında olacağız. Çünkü bizi bizden başka kimse düşünmüyor. Unutmayın Medikal Malpraktis deneği her zaman yanınızda.

  

Dr. Oğuzhan Kral

Medikal Malpraktis Derneği 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!